Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и би можеле да видите изненадувачки резултати, велат експертите.

Минатиот месец беше објавена студија која опфати 283 постари лица на возраст меѓу 60 и 89 години, кои беа поделени во две групи: интервентна и контролна.

Членовите на контролната група беа вклучени во десет средби со тренер кој им помогна да си постават цели за поздрав живот. На членовите на интервентната група им беше дадена стоечка маса и фитнес тракер што ги потсетуваше да прават паузи за време на продолжено седење.

Се покажа дека интервентната група го намали дневното време поминато во седечка положба за околу 32 минути, додека контролната група не доживеа никакви промени во количината на седење. Исто така, крвниот притисок на испитаниците од интервентната група беше намален, што сугерира дека само 30 минути помалку седење дневно може да го подобри кардиоваскуларното здравје.

Научниците заклучија дека кај популациите со поголем ризик од кардиоваскуларни болести и поврзани здравствени резултати, малите промени во шемите на седење се доволни за да се подобри нивниот крвен притисок.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе