Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Некои луѓе кои сакаат да се тушираат навечер, не можат да замислат да не го завршат денот со релаксирачки туш и тврдат дека никако не можеле да си легнуваат валкани, а веруваат дека благодарение на оваа навика подобро спијат.

Друга група која го цени утринското туширање тврди дека ништо не ги буди и ги освежува подобро наутро, подготвувајќи ги за новиот ден.

Кој е во право?

Според експертите, луѓето кои претпочитаат вечерни туширања се на вистинската страна. Секако, доколку сакате да се туширате наутро, ништо не треба да ве спречи во тоа, но туширањето навечер треба да биде задолжително.

„Ако сакате да се туширате наутро, направете го тоа“, рече Ненси Ротштајн, која себеси се нарекува „амбасадорка за спиење“.

„Но, дефинитивно не треба да го прескокнувате вечерното туширање. Многу е важно да си легнете чисти, а навиката за вечерно туширање го одвојува денот од ноќта и го подготвува телото за одмор“.

Ако ви се случило да носите отворени чевли, што е вообичаено во лето, треба барем да ги измиете нозете пред спиење.

Има здравствени придобивки и од утринското, и од вечерното туширање

„Утринскиот туш овозможува време да медитираме и полека да влеземе во новиот ден“, вели д-р Мона Гохара, вонреден клинички професор по дерматологија на Јеил.

И ако мора да се бричите, Гохара вели дека е најдобро да го правите тоа наутро, бидејќи ќе бидете поодморени и со помала веројатност да се исечете. Вашата кожа има корист и од утринскиот туш, кој потоа ќе изгледа подобро и посвежо.

„На овој начин ја подготвувате кожата да се справи со сонце, нечистотија или други надворешни услови, кои неизбежно нè напаѓаат веднаш штом ќе излеземе надвор“, вели д-р Гохара.

Клетките на кожата кои се опуштиле преку ноќ се стимулираат со утринското туширање, а д-р Гохара вели дека ова е особено важно за комбинирана, мрсна кожа или кожа склона кон акни.

how-to-take-a-shower.jpg

Не туширајте се со премногу топла вода

„Млаката вода е најдобра“, вели д-р Гохара. „Додека туширањето наутро може да ја направи вашата кожа поздрава, тушот кој е премногу топол може да има спротивен ефект, особено за сува и чувствителна кожа.“

Покрај сето ова, експертите велат дека вечерните туширања имаат и многу придобивки за вашата кожа – важно е да ја отстраните целата шминка, маснотии, нечистотии и загадувачи кои се насобрале на вашата кожа во текот на денот. Сепак, можеби најдобриот аргумент во корист на туширањето пред спиење е како тоа влијае на квалитетот на вашиот сон.

„Кога одите во кревет, треба да се чувствувате чисто“, вели Ротштајн. „Бевте надвор цел ден - зошто би сакале да легнете така? Вечерниот туш е составен дел од вашата рутина пред спиење. Тоа може да биде време за вас - без телефон, без е-пошта, со пријатна вода што ви тече по телото“, објаснува таа.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Живот

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе