Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Некои луѓе кои сакаат да се тушираат навечер, не можат да замислат да не го завршат денот со релаксирачки туш и тврдат дека никако не можеле да си легнуваат валкани, а веруваат дека благодарение на оваа навика подобро спијат.

Друга група која го цени утринското туширање тврди дека ништо не ги буди и ги освежува подобро наутро, подготвувајќи ги за новиот ден.

Кој е во право?

Според експертите, луѓето кои претпочитаат вечерни туширања се на вистинската страна. Секако, доколку сакате да се туширате наутро, ништо не треба да ве спречи во тоа, но туширањето навечер треба да биде задолжително.

„Ако сакате да се туширате наутро, направете го тоа“, рече Ненси Ротштајн, која себеси се нарекува „амбасадорка за спиење“.

„Но, дефинитивно не треба да го прескокнувате вечерното туширање. Многу е важно да си легнете чисти, а навиката за вечерно туширање го одвојува денот од ноќта и го подготвува телото за одмор“.

Ако ви се случило да носите отворени чевли, што е вообичаено во лето, треба барем да ги измиете нозете пред спиење.

Има здравствени придобивки и од утринското, и од вечерното туширање

„Утринскиот туш овозможува време да медитираме и полека да влеземе во новиот ден“, вели д-р Мона Гохара, вонреден клинички професор по дерматологија на Јеил.

И ако мора да се бричите, Гохара вели дека е најдобро да го правите тоа наутро, бидејќи ќе бидете поодморени и со помала веројатност да се исечете. Вашата кожа има корист и од утринскиот туш, кој потоа ќе изгледа подобро и посвежо.

„На овој начин ја подготвувате кожата да се справи со сонце, нечистотија или други надворешни услови, кои неизбежно нè напаѓаат веднаш штом ќе излеземе надвор“, вели д-р Гохара.

Клетките на кожата кои се опуштиле преку ноќ се стимулираат со утринското туширање, а д-р Гохара вели дека ова е особено важно за комбинирана, мрсна кожа или кожа склона кон акни.

how-to-take-a-shower.jpg

Не туширајте се со премногу топла вода

„Млаката вода е најдобра“, вели д-р Гохара. „Додека туширањето наутро може да ја направи вашата кожа поздрава, тушот кој е премногу топол може да има спротивен ефект, особено за сува и чувствителна кожа.“

Покрај сето ова, експертите велат дека вечерните туширања имаат и многу придобивки за вашата кожа – важно е да ја отстраните целата шминка, маснотии, нечистотии и загадувачи кои се насобрале на вашата кожа во текот на денот. Сепак, можеби најдобриот аргумент во корист на туширањето пред спиење е како тоа влијае на квалитетот на вашиот сон.

„Кога одите во кревет, треба да се чувствувате чисто“, вели Ротштајн. „Бевте надвор цел ден - зошто би сакале да легнете така? Вечерниот туш е составен дел од вашата рутина пред спиење. Тоа може да биде време за вас - без телефон, без е-пошта, со пријатна вода што ви тече по телото“, објаснува таа.

Тагови
реклама

Октоберфест: Пивото никогаш поскапо, посетители значително помалку

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Read more

Победа над Бугарија не е само за гордост: Како зависат ЕУРО 2024 квалификациите?

Read more

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

Read more

Живот

Продолжен работниот век на жените во Швајцарија, ќе се пензионираат на 65 години

Read more

Меган Маркл опишана како нарцисоиден социопат во новата книга за кралското семејство

Read more

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Read more
 

Магазин

Продолжен работниот век на жените во Швајцарија, ќе се пензионираат на 65 години

Читај повеќе

Вкусна зимница: Џем од сливи со рум

Читај повеќе

Меган Маркл опишана како нарцисоиден социопат во новата книга за кралското семејство

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Читај повеќе

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Читај повеќе