Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Високиот крвен притисок, познат и како „тивок убиец“, бара рано откривање за да се зачува здравјето, предупредуваат експертите.

Оваа состојба е поврзана со притисокот на крвта на ѕидовите на артериите додека срцето пумпа крв. Високиот крвен притисок значи дека крвта тече низ артериите побрзо отколку што треба.

За жал, приближно еден од секои три луѓе се соочува со висок крвен притисок. Сепак, само половина од нив успеваат да ја контролираат својата состојба. Оваа состојба е во пораст и кај децата поради епидемијата на дебелина. Често е асимптоматски, што значи дека многумина можеби не се свесни за нивниот висок крвен притисок, пишува Mirror.

Според тоа, американската Администрација за храна и лекови (ФДА) ја нагласува екстремната важност на раната дијагноза на високиот крвен притисок. Високиот крвен притисок може да биде „тивок убиец“ кој често не покажува никакви симптоми, но ве става на зголемен ризик од срцеви заболувања, срцева слабост и мозочен удар, меѓу другото. На пример, во 2013 година, високиот крвен притисок беше примарна причина за повеќе од 360.000 смртни случаи во САД.

Крвниот притисок се мери со помош на два броја: систолен притисок (притисокот во артериите за време на отчукувањата на срцето) и дијастолен притисок (притисокот во артериите помеѓу отчукувањата на срцето). Првиот број е секогаш поголем од вториот и го следи. Нормалниот крвен притисок е околу 120/80, а високиот крвен притисок се смета кога ќе достигне 130/80, познат како стадиум 1. Во стадиум 2 високиот крвен притисок е 140/90. Ако вашиот крвен притисок некогаш изнесува 180/110 повеќе од еднаш, потребна ви е итна медицинска помош - тоа е она што експертите го нарекуваат „хипертензивна криза“.

Што треба да направите ако се сомневате дека имате висок крвен притисок?

Можеби е неопходно да се направат промени во животниот стил, како што се намалување на внесот на сол, губење на тежината, прекинување со пушењето, умерено консумирање алкохол и редовно вежбање. Исто така, постојат лекови кои може да се користат за намалување на крвниот притисок, секој со свои добрите и лошите страни за кои треба да разговарате со вашиот лекар за да ја пронајдете најдобрата опција за вас.

Важно е да се напомене дека многу луѓе користат повеќе од еден лек, а ефектите треба да почнат да се чувствуваат во рок од неколку дена. Постојаната и правилна употреба на лекови е исклучително важна бидејќи високиот крвен притисок бара долготраен третман. Треба да го земате лекот додека вашиот лекар не препорача поинаку.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе