Експресен одговор за Навални од Кремљ

Само неколку часа откако сите светски новински агенции пренесоа дел од интервјуто што Алексеј Навални го даде за германски Spiegel, стигна одговор од Кремљ.

Водечкиот руски опозиционер и најжестокиот критичар на Кремљ во интервјуто рече дека нема друг став освен дека рускиот претседател Владимир Путин стои зад обидот за негово труење.

Од Кремљ веднаш пристигна контра-обвинение.

„Западните разузнавачки агенции, а особено агентите од американска ЦИА, работат со водачот на руската опозиција, Алексеј Навални“, рече портпаролот на Путин.

„Не станува збор за тоа дека пациентот (Навални) работи за западните разузнавачки служби, туку дека тие служби работат со него“, објасни Дмитриј Песков.

„Може да бидам уште попрецизен, деновиве специјалисти на Американската централна разузнавачка агенција работат со него“, додаде Песков.

URL

Претходно денеска, се огласи и претседателот на Долниот дом на руската Дума, кој го обвини Навални дека работи за западните тајни служби и рече дека рускиот претседател Владимир Путин не стои зад неговото труење, туку дека му го „спасил“ животот.

„Навални е бесрамен и негативец. Путин му го спаси животот... сосема е очигледно дека Навални соработува со специјалните служби и властите на западните земји. Тој работи во нивен интерес", рече претседателот на Думата, Вјачеслав Володин.

За потсетување, на Навални му се слoши за време на лет додека беше на турнеја низ Сибир и веднаш беше префрлен во болницата во Омск, каде падна во кома. Руските лекари рекоа дека се сомневаат во метаболичко нарушување и ја отфрлија секоја можност Навални да бил отруен.

Ова е официјалната верзија, а во неофицијалната, која се појави во медиумите и на социјалните медиуми, стои дека руските лекари ја одложиле дозволата за пренесување на Навални во германската болница Шарите, со цел да се изгубат трагите од отров од неговата крв.

Reuters разговараше со болничарите кои први го пречекаа Навални во Омск и кои презентираа загрижувачки информации за тоа како и кој ја прикрил суштинската информација - нивото на шеќер во крвта на Навални.

Кога бил префрлен во Германија, тамошните лекари рекоа дека имаат докази дека Навални бил отруен со нервниот агенс „новичок“.

Москва негира апсолутно сè, без оглед на фактот дека Русија е под притисок да ги испита и открие причините зошто и како падна во кома најжестокиот критичар на Кремљ.

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Read more

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Read more

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе