Емоционална зрелост: Што значи и како да ја тестирате?

Ако знаете кое е нивото на емоционална зрелост на една личност, тогаш најверојатно ја знаете најважната работа што треба да ја знаете за неа.

Постигнувањето емоционална зрелост може да трае со години и да биде многу болeн процес.

Еден од најзагадочните аспекти на она што сме е фактот дека нашиот емоционален развој не секогаш држи чекор со нашиот физички развој.

Може да имаме 45 години, а да се однесуваме како четиригодишни деца кога станува збор за нашите импулси или начинот на кој комуницираме. Исто така, може да сме на прагот на полнолетството, а да имаме емоционална зрелост на длабоко продуховена личност.

За да ја утврдиме својата или нечија туѓа емоционална зрелост, може да го примениме овој едноставен тест на The School of Life и за неколку минути да го добиеме одговорот на ова комплексно прашање.

Тестот всушност се темели на тоа како реагираме во ситуации кога сме ранливи.

Кога една личност на која емотивно зависите ќе ве изневери, разочара или ќе ве остави на цедило, кој е вашиот најкарактеристичен начин на реагирање?

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе