Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Селекторот на шпанската репрезентација, Луис Енрике, ги сумираше впечатоците по синоќешниот натпревар (1:1) со Полска на ЕУРО 2020.

– Навистина сакам да го видам натпреварот што е можно побрзо и да анализирам сè. Чувствата не се најдобри. Можеби бевме супериорни во однос на ривалот, но ова не е доволно за победа. Ми се допадна Полска, тие успеаја да создадат многу шанси. Се обидовме премногу за да победиме, но не создадовме чисти позиции. Штета што не успеавме да го реализираме пеналот во клучниот момент. Очекував поголема супериорност од нас, но не го постигнавме тоа. Сакавме да победиме, но дури и нерешен резултат на овој натпревар може да ни биде доволен ако победиме во последното коло. Тогаш можеме дури и да бидеме први. Никој не рече дека ќе биде лесно, изјави Енрике.

Во  последното коло од групната фаза, Шпанија ќе игра со Словачка, додека Полска се среќава со Шведска.

По две кола Шведска е прва со четири бода, Словачка има три, Шпанија два, Полска еден.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Фудбал

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Читај повеќе