Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Б.С.Б.
/ 28.09.2020 / 18:49

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Ерменија мора веднаш да се повлече од територијата што ја окупира во Азербејџан и дека е време да се прекине кризата поради отцепувањето на регионот по конфликтот на азербејџанските и ерменските сили.

Најмалку 21 лице е убиено денеска во текот на вториот ден на жестоки борби околу Нагорно-Карабах, регионот во внатрешноста на Азербејџан каде повеќето жители се етнички Ерменци. Анкара вети дека ќе поддршка на Азербејџан во конфликтот, пренесе Reuters.

„Време е да се заврши кризата во регионот која започна со  окупација на Нагорно-Карабах. Регионот повторно ќе има мир откако Ерменија веднаш ќе се повлече од азербејџанската земја што ја окупира“, изјави Ердоган во Истанбул.

Тој смета дека Азербејџан мораше да ги преземе работите во свои раце, без разлика дали тоа му се допаѓа нему или не.

„Турција и понатаму ќе биде покрај Азербејџан со сите свои ресурси и со срцето“, додаде Ердоган.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Свет

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Најдено починато лице во Затвор Скопје

Читај повеќе

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе