Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му порача на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, дека Израел мора да одговара пред меѓународните судови за, како што рече, воените злосторства извршени во Газа.

Израел започна воздушна и копнена офанзива против Хамас во Газа во која загинаа повеќе од 15.000 луѓе, соопштија здравствените власти во Газа.

Офанзивата започна откако Хамас дивееше низ јужен Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе и зеде 240 заложници.

Во телефонски разговор пред состанокот на Советот за безбедност на ОН за Газа закажан за среда, Ердоган и Гутереш разговараа за „очекувањата на меѓународната заедница во врска со нелегалните напади на Израел“, за пристапот до хуманитарна помош до енклавата и за напорите за траен мир, соопшти турското претседателство.

„За време на разговорот, претседателот Ердоган рече дека Израел продолжува бесрамно да го гази меѓународното право, законите на војната и меѓународното хуманитарно право, гледајќи во очите на меѓународната заедница и дека мора да одговара за злосторствата што ги направил според меѓународното право“, се вели во соопштението.

Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека министерот за надворешни работи Хакан Фидан ќе присуствува на состанокот на Советот за безбедност на ОН во Њујорк.

Во соопштението се додава дека Фидан ќе се сретне и со своите колеги во таканаречената контакт група на некои муслимански земји, формирана овој месец од Арапската лига и Организацијата за исламска соработка (OIC) за да разговараат за Газа со западните сили и други.

Турција силно ги критикуваше нападите на Израел врз Газа и повика на итен прекин на огнот за да се овозможи дискусија за решение на поширокиот израелско-палестински конфликт.

Ердоган нападите на Израел врз Газа ги нарече геноцид и го обвини Израел дека е „терористичка држава“. Израел ги отфрла таквите обвинувања и тврди дека дејствува во самоодбрана против непријателот кој сака да го уништи.

Турција, исто така, е домаќин на некои членови на Хамас, кои не ги смета за терористичка група, за разлика од САД, Европската унија и некои земји од Персискиот залив. Таа го обвини Западот, со исклучок на Шпанија и Белгија, за соучесништво поради нивната поддршка за Израел, пренесува Reuters.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Свет

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Read more

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Read more

Новиот непријател број 1 на Путин е вдовицата на Навални: Ќе ја стигне ли долгата рака на Кремљ?

Read more

Европа станува свесна дека на оваа ера ѝ се ближи крајот

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Читај повеќе

Ахмети ќе соопшти голема вест во обраќање во живо на Facebook

Читај повеќе