Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Западните амбасадори во Турција се „повлекоа“ и ќе бидат „повнимателни во иднина“, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, по што соопшти дека се откажува од протерувањето на 10 дипломати на кои им се закануваше поради нивната поддршка за затворениот филантроп Осман Кавала.

– Нашата намера не беше да предизвикаме криза, туку да ги заштитиме суверените права на Турција, рече Ердоган.

Десет амбасадори од САД, Канада, Франција, Финска, Данска, Германија, Холандија, Нов Зеланд, Норвешка и Шведска во заедничка изјава на 18 октомври повикаа на „брзо и правично решение на случајот“ Осман Кавала, кој е во затвор од 2017 година.

Ердоган ова го протолкува како „напад“ и „навреда“ за турското правосудство.

– Моја задача, како шеф на државата, беше да го дадам потребниот одговор, додаде турскиот претседател, истакнувајќи дека турските судови не примаат наредби од никого.

– Нивното ново соопштениеа покажува дека се повлекоа, рече Ердоган откако 10 земји во изјавите потврдија дека дејствуваат „во согласност со член 41 од Виенската конвенција“, кој ги регулира дипломатските односи и забранува какво било мешање во внатрешните работи на земјата домаќин.

Ердоган во саботата соопшти дека наредил што поскоро протерување на тие 10 дипломати, иако таа објава не била придружена со официјално известување испратено до дадените земји. 

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Свет

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Read more

Полска воведува задолжителна вакцинација

Read more

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more
 

Вести

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Читај повеќе

Полска воведува задолжителна вакцинација

Читај повеќе

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Читај повеќе

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Читај повеќе

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Читај повеќе

Кривична против кавадарчанка, подигала пари од туѓа кредитна картичка

Читај повеќе

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Читај повеќе

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Читај повеќе