Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

МИА / КАЈГАНА
/ 27.09.2020 / 11:36

Ерменија го обвини Азербејџан за напад врз цивилни населби во регионот Нагорно-Карабах и го повика населението во спорниот регион да побара засолниште.

Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека неговите трупи собориле два азербејџански хеликоптера и три беспилотни летала како одговор на нападот, за кој велат дека започнал против цивилните населби, вклучувајќи ја и регионалната престолнина Степанакерт.

„Нашиот одговор ќе биде пропорционален и воено-политичкото раководство на Азербејџан носи целосна одговорност за ситуацијата“, се вели во соопштението на ерменското Министерство за одбрана.

Министерството за одбрана на Азербејџан, пак, соопшти дека започнале воена операција на „контактната линија“, во голема мерка минирана ничија земја.

Министерството соопшти дека бил соборен азербејџански хеликоптер, но неговиот екипаж преживеал.

Двете поранешни советски држави веќе долго време се во конфликт поради главно етнички населениот ерменски регион Нагорно-Карабах, а граничните судири се интензивираат во последните месеци.

Министерството за надворешни работи на Ерменија ја осуди „агресијата на воено-политичкото раководство на Азербејџан“ и додаде дека ерменската страна ќе даде соодветен воен и политички одговор.

Етничките Ерменци во Нагорно-Карабах прогласија независност за време на конфликт што избувна при распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година. Оттогаш до денес постои непризната Република Арцах која го опфаќа и спорниот регион.

Иако во 1994 година беше договорено примирје, Азербејџан и Ерменија често се обвинуваат едни со други за нападите околу Нагорно-Карабах и долж одделната азербејџанско-ерменска граница.

Властите во Нагорно-Карабах воведоа воена состојба и целосна мобилизација на машкото население по ескалација во азербејџанско-ерменскиот конфликт. Тоа го нагласи во изјавата денеска претседателот на регионот Араик Арутјунјан во Степанакерт.

„Почнавме со мобилизација на сите граѓани над 18-година возраст. Објавивме воена состојба, изјави тој.

Руското МНР повика за итен прекин на огнот и преговори.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе