Ерупцијата на Тонга испушти во атмосферата вода што може да наполни 58.000 олимписки базени

Една од најмоќните вулкански ерупции на планетата испушти толку голема количина на водена пареа во атмосферата што веројатно привремено ќе ја загрее површината на Земјата, покажуваат податоците на сателитот на НАСА.

Кога подморскиот вулкан Хунга Тонга-Хунга Ха’апаи еруптираше на 65 километри северно од главниот град на Тонга на 15 јануари, тој предизвика цунами, како и звучен удар што дури двапати „пројури“ низ светот.

Ерупцијата исфрли облак од водена пареа во стратосферата, регионот на атмосферата кој се наоѓа помеѓу 12 и 53 километри над површината. Испуштената количина на вода би била доволна да се наполнат 58.000 олимписки базени, пишува CNN.

Remote video URL

„Никогаш не сме виделе такво нешто“

Оваа огромна количина на водена пареа беше откриена со инструментот Microwave Limb Sounder (MLS) на сателитот Aura на НАСА. Сателитот го мери нивото на водена пареа, озон и други атмосферски гасови. Откако се случи ерупцијата, научниците беа изненадени од снимените отчитувања на водена пареа.

Тие проценуваат дека ерупцијата исфрлила 146 тераграми вода во стратосферата, или околу 10% од водата веќе присутна во стратосферата. Ова е речиси четирипати повеќе од количината на водена пареа што стигна до стратосферата по ерупцијата на Пинатубо на Филипините во 1991 година.

„Никогаш не сме виделе вакво нешто. Внимателно ги прегледавме сите мерења за да се увериме дека се сигурни“, рече атмосферскиот научник Луис Милан од Лабораторијата за млазен погон на НАСА (JPL).

Microwave Limb Sounder може да снима природни микробранови сигнали од атмосферата на Земјата и да ги детектира дури и преку густи облаци од пепел.

„MLS е единствениот инструмент кој може да го анализира облакот со водена пареа во реално време и единствениот што не бил погоден од вулканска пепел“, рече Милан.

Сателитот Aura беше лансиран во 2004 година и пред Тонга измери само две вулкански ерупции кои покренаа значителна количина на водена пареа високо во атмосферата; при што пареата од ерупциите на Касаточи во 2008 година во Алјаска и ерупциите на Калбуко во 2015 година во Чиле што се распрскала прилично брзо.

Силните вулкански ерупции обично ги намалуваат температурите на Земјата

Силните вулкански ерупции, како онаа на Кракатау во Индонезија во 1883 година, обично ја намалуваат температурата на површината на Земјата бидејќи гасот, прашината и пепелта што тие ги исфрлаат ја рефлектираат сончевата светлина во вселената. На пример, по ерупцијата на Тамбора во 1815 година, имаше „вулканска зима“, а следната година немаше вистинско лето.

Но, ерупцијата во Тонга е поинаква бидејќи водената пареа што ја испушта во атмосферата може да ја задржи топлината, што пак може да предизвика потопли температури на површината. Според научниците, вишокот на водена пареа може да остане во стратосферата неколку години.

Дополнителна водена пареа во стратосферата може да доведе и до хемиски реакции кои привремено придонесуваат за исцрпување на заштитната озонска обвивка на Земјата.

За среќа, ефектот на затоплување на водената пареа се очекува да биде привремен и мал, и да се намалува (и полека да исчезне) како што се намалува нивото на вишокот на водена пареа. Научниците веруваат дека тоа нема да биде доволно за влошување на веќе постоечките климатски промени.

Експертите сметаат дека главната причина за толку големо количество исфрлена водена пареа е длабочината на вулканскиот кратер, односно калдерата, која се наоѓа на 150 метри под површината на океанот. Да беше подлабоко, длабочината на океанот ќе ја пригушеше ерупцијата, а ако беше поплитка, количината на морската вода загреана од магмата немаше да стигне до стратосферата.

Истражувањето The Hunga Tonga-Hunga Ha'apai Hydration of the Stratosphere беше објавено во списанието Geophysical Research Letters.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Вести

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Read more

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Read more

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Read more

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе