ФИБА ЕВРОБАСКЕТ ЧЕШКА/ГРУЗИЈА/ИТАЛИЈА/ГЕРМАНИЈА 2022

ЕвроБаскет 2022: Франција прв финалист

Кошаркарите на Франција се пласираа во финалето на Европското првенство во Германија, откако вечерва во првото полуфинале во Берлин убедливо ја совладаа Полска со 95:54. 

Полска во четвртфиналето го совлада актуелниот европски првак Словенија, но во битката за место во финалето  немаше сили за нова сензација.

Првиот финалист на ЕвроБаскетот го одлучи цврстата одбрана на Французите, кои ги решија во своја корист сите четвртини, а го сведоа противникот на помалку од 20 поени во првото полувреме.

Во второто полуфинале, кое е закажано за вечерва во 20:30 часот, ќе играат домаќинот на Европското првенство, Германија, и Шпанија.

Германија во четвртфиналето беше поуспешна од Грција (107:96), додека Шпанија ја совлада Финска (100:90).

ЕвроБаскетот завршува в недела кога на програмата се натпреварот за третото место (17:15 часот) и финалето во 20:30 часот.

URL
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Кошарка

Сопственикот на Феникс Санс го продава клубот

Read more

Дончиќ и соиграчите се пијанчеле до зори пред дуелот со Полска?

Read more

Возрасната граница за НБА драфтот спуштена на 18 години

Read more

Најдобрата петорка на ЕвроБаскетот со Јанис, без Дончиќ и Јокиќ, Вили МВП

Read more
 

Спорт

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Навивач се самозапали на терен пред очите на Федерер, Надал и Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови и асистенции на Пандев за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Швајцарија забрани летање орли во Катар

Читај повеќе