Европа станува свесна дека на оваа ера ѝ се ближи крајот

Две големи вести влијаеја на атмосферата на овогодинешната Минхенска безбедносна конференција, годишната конвенција за безбедносна политика што се одржа во живописниот баварски град под Алпите.

Додека состанокот беше во тек, се појавија вести дека украинските сили се повлекуваат од Авдиивка - стратешки важен град во источен Донбас, кој Русија не успеа да го освои во 10 години војна. Борбата за овој мал град беше брутална, а Украина се држеше со месеци против малите шанси. Но, на крајот Русија се покажа како пресилна за украинската армија, која остана без луѓе и муниција, пишува за Politico Иво Даалдер, поранешен американски амбасадор во НАТО.

Потоа дојде шокантната вест за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина во оддалечен сибирски затвор. Никој во Минхен не веруваше во приказната на Москва дека најистакнатиот руски дисидент и трн во окото на претседателот Владимир Путин починал од природна смрт. Навални веќе беше труен и претходно, а неговиот ненадеен егзил во далечната арктичка колонија веќе покажа дека тој нема да се врати жив.

„Ако вашите верувања вредат нешто, мора да бидете спремни да се залагате за нив“, напиша Навални на Facebook на третата годишнина од неговото затворање: „И ако е потребно, направете жртви“. Тоа е она што тој го направи.

Отрезнувачко расположение

Двата настани создадоа отрезнувачки расположение во хотелот Bayerischer Hof. Седејќи на состаноците, разговарајќи за оброците и во ходниците во изминатите два дена, моето најважно чувство беше дека Европа се соочува со своите најлоши стравови - растечка загриженост дека Русија победува во Украина и дека потоа може да се сврти кон остатокот од Европа, како и растечкото сознание дека САД би можеле да изберат лидер кој не верува во НАТО и ги третира сојузниците како непријатели, истакнува Даалдер.

„Европа е меѓу Путин и Трамп“, ми рече поранешниот шведски премиер Карл Билт. И континентот сега мора да најде начин да се грижи за себе. Но, дали може? Дали сака? Ова беа прашањата кои доминираа викендов.

Европа со право е загрижена: војната во Украина не оди добро, а војниците од првите редови снемаат муниција и луѓе. Објаснувајќи ја одлуката за повлекување од Адвиивка, генералот Олександр Тарнавски го рече следново:

„Во ситуација кога непријателот напредува врз труповите на сопствените војници со предност од 10 спрема еден во гранати, под постојано бомбардирање, ова е единственото правилно решение“.

И без дополнителна воена помош, Украина ќе се соочи со потешки одлуки и скапи повлекувања.

Во овој поглед, Европа го направи својот дел, испраќајќи ја целата опрема од нејзините ограничени залихи и трошејќи повеќе за воена поддршка од САД, но овој викенд ниту потпретседателката на САД Камала Харис, ниту големата конгресна делегација не можеа да ја убедат Украина или нејзините европски поддржувачи да долго блокираниот американски пакет помош наскоро би можел да биде прифатен.

Никој не ги прифати нивното изговори. По одлуката Претставничкиот дом на американскиот Конгрес да оди на двонеделна пауза, украинскиот претседател Володимир Зеленски остро истакна: „Ве молам сите, запомнете дека диктаторите не одат на одмор“.

И естонската премиерка Каја Калас имаше што да му каже на сенаторот Пит Рикетс, кој го оправда својот глас против пакетот помош со велејќи дека справувањето со големиот број луѓе кои пристигнуваат на јужната американска граница е негов приоритет.

„Исто така, Естонија има голем број украински бегалци на своја територија. Тие претставуваат шест отсто од нашето население. Тоа би било еквивалентно на 20 милиони бегалци кои доаѓаат во САД одеднаш“, рече Калас.

Патем, естонската помош за Украина изнесува четири отсто од националниот БДП и претставува убедливо најголем процент од БДП на која било земја - десет пати повеќе од САД.

Страв од руските амбиции

Сепак, колку и да е вознемирувачки успехот на Русија на терен, сојузниците во НАТО се исто така сè позагрижени дека Москва има поголеми амбиции - како што е директно предизвикување на НАТО. Иако не е моментална и непосредна, заканата од потенцијалната способност на Русија да го постигне ова во следните шест години се сфаќа многу сериозно.

Алармот го вклучи генералниот директор на естонската контраразузнавачка служба Каупо Росин, кој предупреди дека Русија очекува конфликт со НАТО во следната деценија - и соодветно се подготвува. „Има работи што можеме да ги направиме за да се спротивставиме на ова“, рече Росин, „Но, подобро да го сфатиме ова сериозно и да почнеме да реагираме сега“.

Даалдер пишува дека слушнал слична порака од полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски: „Ви рековме пред 15 години дека Путин доаѓа. Не ни верувавте. Ви кажавме пак пред 10 години. И пред пет. И пак не ни верувавте. Верувајте ни сега“.

Но, најголемата неизвесност за повеќето Европејци не е врзана за Путин - туку за Америка. Неуспехот на американскиот Конгрес да ја поддржи Украина остави многумина без зборови. А предупредувањето на Трамп дека ќе ја „охрабри“ Русија „да прави што сака на сојузникот кој не платил“ сè уште одекнува.

Еден министер за одбрана го праша Даалдер: „Дали тој не ја разбира вредноста на сојузниците? („Се плашам дека не“, одговори Даалдер). Многу други конечно почнуваат да ја прифаќаат можноста на следната конференција, во јануари 2025 година, да бидат сами.

Источноевропските сојузници веќе ги зголемуваат трошоците за одбрана на три проценти од БДП и повеќе, а НАТО во цела Европа оваа година ќе потроши 380 милијарди долари за одбрана или два проценти од вкупниот БДП.

Русија троши околу 10 отсто од БДП за војна

Сепак, иако ова далеку го надминува она што Русија го троши за одбрана - дури и денес кога нејзината економија тргна на воена основа и Русија сега троши близу 10 проценти од БДП на воената машина - ќе биде потребно време за оваа европска инвестиција да се претвори во реално способности .

На пример, Полска ќе потроши поголем процент од БДП за одбрана од која било друга земја на НАТО, вклучително и САД, но Патриотите, авионите Ф35, хеликоптерите Апачи и другата напредна опрема нема да бидат подготвени до крајот на оваа деценија.

Потоа, постојат проблеми со производството. Во моментов, голем број земји произведуваат повеќе видови артилериски гранати од 155 мм за повеќе видови фрлачи, од кои многу се меѓусебно некомпатибилни. Причината за тоа е да се обесхрабри странската конкуренција. Тоа мора да се промени сега.

Според тоа, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вети низа политички идеи за да се осигура дека Европејците трошат повеќе - и трошат попродуктивно. Таа, исто така, вети дека ќе поттикне подобра соработка со назначување на комесар за одбрана доколку биде реизбрана оваа година.

„Трамп тестот“ на НАТО и европската одбрана - како што сега се нарекува - нема да биде едноставен. Но, многумина сега сфаќаат дека тоа мора да се направи. Дури и ако Бајден биде реизбран, Европејците сè повеќе се свесни дека ерата на силни трансатлантски претседатели може да заврши, заклучува Даалдер за Politico.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Свет

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Read more

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе