Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Во интервју за телевизијата Алсат М, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата.

„Нашите здравствени работници одговорија многу брзо и на највисоко експертско-стручно ниво. И во однос на раната детекција и превенцијата и во однос на оној клинички дел, односно третманот на пациентите. Ние бевме меѓу првите земји коишто ставија термални камери за детекција на аеродромите, меѓу земјите коишто сметам дека направија одлична стратегија во однос на дијагностицирање, начин на пристап, анализа на пациентите и идентификувањето на нивните контакти како и третманот на пациентите. И сето тоа во рамките на капацитетите на нашиот здравствен систем“ – рече Филипче.

Филипче ги посочи сликите од Италија и некои делови во Шпанија каде што немаше место каде да се сместат пациентите и потенцираше дека тоа кај нас не се случи и во ниту еден момент не дозволивме да се преполнат болниците.

„Во ниту еден момент на Инфективната клиника како централна јавно-здравствена установа кај што се сместуваат овие пациенти, капацитетот не беше пополнет повеќе од 60-65 проценти. Во ГОБ „8 Септември“, никогаш повеќе од 5 проценти“ – изјави Филипче.

Министерот заклучи дека улогата на епидемиолозите, од аспект на превенција, раната детекција и дијагнозата и улогата на клиничарите- инфектолозите, интернистите коишто им помагаа во однос на третманот на  пациентите дадоа одлични резултати во менаџирање на кризата, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Македонија

Жолта маичка со логото на МОСТ и Monitoring 2020 – препознатлив знак на набљудувачите на МОСТ

Read more

Утре и задутре без струја повеќе скопски населени места

Read more

15 јули 1928, во Скопје слетал првиот патнички авион Potez 29

Read more

Одзивот на гласање до 11 часот изнесува 11 отсто

Read more

Вести

  • play_arrow

Жолта маичка со логото на МОСТ и Monitoring 2020 – препознатлив знак на набљудувачите на МОСТ

Читај повеќе

Инцидент на гласачко место во Скопје, нудење пари за гласање во Радовиш и Битола

Читај повеќе

Утре и задутре без струја повеќе скопски населени места

Читај повеќе
  • filter

15 јули 1928, во Скопје слетал првиот патнички авион Potez 29

Читај повеќе

Одзивот на гласање до 11 часот изнесува 11 отсто

Читај повеќе

Осум прекршувања на изборниот молк, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Санкционирани 104 лица за неносење лична заштита на лице во изминатите 24 часа

Читај повеќе

Без вода дел од корисниците во Маџари

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести во Грција предлага задолжително носење маска во затворен простор 

Читај повеќе