Фрчат реакции на заканата на Трамп за НАТО

Европските лидери реагираа со неверување на коментарите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во саботата дека ќе ја „охрабри“ Русија да ја нападне секоја членка на НАТО која не плаќа доволно за нејзината одбрана.

„Секоја сугестија дека сојузниците нема да се бранат меѓусебно ја поткопува нашата безбедност“, изјави во неделата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за норвешкиот ТВ канал TV2.

„Очекувам САД да останат силен и лојален сојузник на НАТО, кој и да победи на претседателските избори“, рече тој.

Трамп на предизборниот митинг во Јужна Каролина во саботата рече дека кога бил претседател, им рекол на лидерите на НАТО дека „ќе ја охрабри Русија да прави што сака“ со сојузниците кои попуштиле во исполнувањето на целите на групата во поглед на трошоци за одбрана.

Remote video URL

„Непромислените изјави за безбедноста и солидарноста на НАТО според член 5 им служат само на интересите на Путин“, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Тие не носат повеќе безбедност или мир во светот“, напиша тој на X, додавајќи дека тие „ја нагласуваат потребата ЕУ итно дополнително да ја развива својата стратешка автономија и да инвестира во нејзината одбрана, така што Алијансата да остане силна. "

Комесарот за внатрешен пазар Тјери Бретон, исто така, се изјасни, за францускиот ТВ канал TF1: „Не можеме да се коцкаме со нашата безбедност на секои четири години. ... Американската демократија е болна“.

Remote video URL

Германското Министерство за надворешни работи одговори на коментарите на Трамп со објавување на Х: „Еден за сите и сите за еден“ со хаштагот #силнозаедно.

Полскиот заменик-министер за надворешни работи Павел Залевски ги нарече коментарите на Трамп „многу загрижувачки“.

„Тој е во право што ги повикува земјите-членки да трошат повеќе за одбраната, но исто така ја повикува Русија да нападне“, изјави Залевски за Politico. „Ова е целосно неразбирливо.“

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Свет

ЕУ се мачи да набави оружје и муниција

Read more

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Read more

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Read more

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Read more
 

Вести

ЕУ се мачи да набави оружје и муниција

Читај повеќе

Без струја Ѓорче Петров и Карпош

Читај повеќе

Променливо облачно и релативно топло

Читај повеќе

Паднаа цените на нафтата

Читај повеќе

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе