МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „ВАЦЛАВ ЈЕЖЕК“ 2019

Фудбалерите до 18 години ја совладаа Словачка

По завчерашниот несреќен пораз од Украина нашите надежи го поправија впечатокот победувајќи против Словачка со 3:2 на „Вацлав Јежек“ турнирот во Чешка.

Во крајно интересен и неизвесен натпревар младите Македонци остварија тешко заработена победа со што се изборија да разигруваат за третото место на меморијалниот турнир.

Словаците поведоа уште по само пет минути игра, но пред паузата Македонија направи пресврт со головите на Фета и Станковски, вториот од пенал.

Во вториот дел Словаците израмнија на 2:2 за Илиевски на осум минути пред последниот свиреж да постигне гол за победа. Интересно, голот нашите надежи го постигнаа со играч помалку откако две минути претходно Максимов заработи исклучување.

Стадион Литомеричко во Литомерице, Чешка
Словачка - Македонија 2:3 (1:2)
Стрелци: 5' Томаш Риго, 56' Адријан Мојжиш - 25' Бехар Фета, 39' (п) Лука Станковски, 82' Марио Илиевски
Словачка: Худик; Селецкиј (46' Лајтнер), Ш. Габриш, Цапко, Јаворчек; Риго, Хорњак, Мојжиш; Мајкут (46' Черепкаи), Олејник (73' Вилетел), Кубик (57' Тичниј).
Македонија: Иван Николоски, Бенјамин Далипи, Алтрим Јакупи, Имран Фетаи, Александар Ѓуркоски, Димитар Тодоровски, Лавдрим Латифи (Иван Николов), Лука Станковски (Хамза Рамани), Бехар Фета (Виктор Крстевски), Методи Максимов, Азер Омерагиќ (Марио Илиевски).
Црвен картон: 80' Максимов (М)

Конечен пласман во групната фаза:
1. Украина 4 3:2
2. Македонија 3 4:4
3. Словачка 1 3:4

Утре македонската репрезентација ќе се бори за третото место со селекцијата на Унгарија која заврши втора во другата група. Натпреварот се игра во градот Мост со почеток во 11 часот. Во финалето подоцна ќе се сретнат Украина и домаќинот Чешка.

реклама

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Секси среда

Read more

Фудбал

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Read more

Мбапе: Ливерпул е како машина

Read more

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Read more

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Read more

Спорт

  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Читај повеќе

Мбапе: Ливерпул е како машина

Читај повеќе

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе