Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Прославениот функционер на Милан, Адриано Галијани се присети во 1998 година како потпишал договор со Чави Ернандес и со овој пример објасни зошто не сака да зборува за трансферите пред тие да бидат официјално објавени.

Галијани моментално работи како директор на Монца, и тоа многу успешно со оглед на тоа што ја воведе оваа екипа во елитниот ранг на италијанскиот фудбал - Серија А, а тамошните медиуми пишуваат дека моментално е „најзафатениот фудбалски функционер“ и дека тајно подготвува неколку одлични трансфери во својот клуб.

Така, при одговорот на прашањето за доаѓањето на Стефано Сенси од Интер, тој се потсети на 1998 година и како му пропаднало доаѓањето на Чави во Милан.

„В петок ќе има промоција на Сенси, а тој ќе дојде во нашиот клуб како позајмен играч од Интер. Остануваат само лекарските прегледи кои треба да се направат пред промоцијата и не би требало да има никакви проблеми. Мислам дека тоа е обична формалност... Тој е одличен играч, но морам да се потсетам дека во 1998 година се обидов да го добијам Чави од Барселона“, започна Галијани и продолжи:

„Тогаш тој беше тинејџер, всушност потпиша за нас, но бидејќи мајка му не го пушти да оди толку далеку, трансферот на крајот пропадна“.

Чави за Барселона дебитираше во 1998 година, а за овој каталонски тим настапуваше во наредните 17 години.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Фудбал

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Read more

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Read more

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Читај повеќе
  • filter

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Читај повеќе

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Читај повеќе

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Читај повеќе

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе