Гари Каспаров: Путин е како покер играч со слаба рака и постојано блефира

Шаховскиот велемајстор и руски опозиционер Гари Каспаров зборуваше за војната во Украина и рускиот режим и рече дека распадот на руската држава не е идеално сценарио, но дека продолжувањето на руската империја ќе биде полошо.

Каспаров во интервју за Bild се осврна и на проблемите со испраќањето тенкови во Украина, а различните мислења кај западните сојузници ги оцени како успех на руската пропаганда.

„Кога ќе се соочите со предатор, треба да го погледнете во очи. Ако побегнете, сте изгубиле. Путин смета на оваа слабост и неговата пропаганда го слави неодлучниот став на Западот. Диктаторот мора да претстави слика на сила , во спротивно ќе падне. Затоа Путин постојано ја ескалира ситуацијата и се заканува со нуклеарно оружје“, рече Каспаров.

Кога станува збор за иднината на Русија, Каспаров нагласи дека Русија може да стане нормална земја под одредени услови.

„Западот нема избор помеѓу доброто и злото, туку меѓу злото и помалото зло. Колапсот на руската држава не е идеално сценарио, но продолжувањето на руската империја би било полошо. Советскиот сојуз умре во 1991 година, но не руските империјални апетити. Само без овие тврдења Русија може да стане нормална земја“, смета шаховскиот велемајстор.

Во интервју за германскиот медиум, Каспаров го опиша Путин како блефер.

„Западот има огромна воена предност и само треба да се осмели да ја дефинира целта на војната. Путин е како покер играч со слаба рака. Тој постојано блефира. Знае дека е многу послаб во војска, па продолжува да се заканува со нуклеарно оружје“, посочува Каспаров.

Тој одговори и на прашањето кога режимот на Путин би можел да стане минато.

„Штом ќе се ослободи Крим, режимот на Путин ќе падне. На таквите режими им требаат митови. Ако Русите видат дека Крим е изгубен, митот ќе пропадне“, објаснува тој.

Каспаров на крајот од интервјуто се осврна на можноста за нуклеарна ескалација, од која многумина стравуваат.

„Знаеме дека руската корупција е многу поефикасна од руското оружје. Благодарение на неа, веројатно секој генерал или адмирал стана мултимилионер. Ако очекувате дека вашиот нуклеарен напад врз Киев или Харков ќе резултира со американски одговор и ако знаете дека ќе бидете мртви за 15 минути, ќе си го ризикувате животот? Имате многу пари на сметката во банка, стан во Прага, вила во Малага, внуци на Оксфорд. Дали навистина ќе умрете за Путин? Шансите нуклеарната ескалација се минимални“, заклучи Гари Каспаров.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Свет

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Read more

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Read more

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Read more

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Читај повеќе

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Читај повеќе

Петмина повредени, од кои две деца, во сообраќајка во Горно Лисиче

Читај повеќе

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Читај повеќе

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Читај повеќе

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Читај повеќе

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Читај повеќе

Мицкоски: Тврдењата дека со влез на Бугарите во Устав се прави дистинкција со Македонците се незнаење или манипулација

Читај повеќе

Променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло

Читај повеќе