Гарнир за гурмани: Пржени компири со печурки, кромид и бабури

Пропржете компири, печурки и пиперки и направете вкусна вечера за целото семејство. Може да ви послужи и како гарнир за месо за ручек.

Компирите се практична и евтина храна од која можете да направите широк спектар на јадења. Обично одат одлично во комбинација со месо, зеленчук, може да се додадат и во тесто... а најчесто се служат како прилог.

Доколку сакате да јадете компири, ви предлагаме да го пробате овој рецепт. Додадете пржени печурки и пиперки и за малку пари направете совршено вкусно јадење кое ќе го сака целото семејство.

Потребни состојки:

  • 300 гр печурки
  • 2 бабури (жолта и црвена)
  • 1 кромид
  • 700 гр компири
  • ½ нишка магдонос
  • масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Во тавче на масло пропржете ги сечканите печурки, па додадете пиперки и кромид исечкани на ребра. Зачинете со сол и бибер, а потоа измешајте и динстајте додека не омекнат. Во друго тавче на малку масло пропржете ги ситно сечканите компири. Зачинете со сол и бибер. Потоа во сад измешајте ги пржените компири со печурките, пиперките и кромидот, по потреба додадете уште зачини, па убаво измешајте. Посипете со сечкан магдонос.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе