Германија очајна за странски работници, ја олеснува имиграцијата

Германската влада, соочена со недостиг на квалификувана работна сила, сака да воведе систем за имиграција заснован на поени, по моделот на имиграциските земји Канада и Австралија, пишуваат германските медиуми.

„Сојузната влада планира да воведе бодовен систем за имиграција во Германија, со цел да се ублажи недостигот од квалификувана работна сила“, се вели во нацрт-реформата за имиграцијата, која треба да биде претставена на редовната владина седница утре.

Новиот закон треба да им овозможи на луѓето од земји надвор од Европската Унија со „добар потенцијал“ да имигрираат во Германија заради вработување.

„Врз основа на транспарентен и небирократски систем, кој се заснова на принципот на бодување, ќе овозможиме имиграција заради барање работа во Германија“, пишува во документот насловен „Основи за имиграција од земји надвор од Европска Унија".

Како услови за собирање поени се споменуваат квалификации, јазични вештини, работно искуство, поврзаност со Германија и возраст.

„Единствено остварливо сценарио е зголемена имиграција“

„На Германија ѝ недостасува квалификувана работна сила во сите сектори. Затоа мораме да го искористиме сиот потенцијал и во странство и во Германија“, се вели во документот што ќе им биде претставен на членовите на Кабинетот.

Реформата предвидува и гарантиран престој на странски студенти во Германија по завршување на нивните студии или професионално образование. Имиграцијата треба да биде можна дури и без претходно потврдување на дипломи и сертификати.

Во исто време, Андреа Налес, директор на Федералната агенција за вработување, побара итни мерки кои ќе го зголемат протокот на квалификувана работна сила во Германија.

„Поради демографските промени, практично нема друго сценарио, туку само едно што би вклучувало зголемена имиграција во Германија“, изјави Налес за Sueddeutsche Zeitung. Таа рече дека на Германија годишно ѝ се потребни 400.000 луѓе за работна сила и експертиза од странство.

Веќе постои можност за имиграција за жителите на земји кои не се членки на Европската Унија. Од 2016 година постои посебна програма за вработување за жителите на земјите од Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Северна Македонија и Србија) каде за имиграција и добивање работна дозвола доволно е склучен договор со компанија во Германија.

Досега оваа можност често наидува на потешкотии поради долгото чекање за визи во германските конзуларни претставништва во земјите од Западен Балкан.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Свет

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Read more

Кина ги шпионира Американците како во Студената војна

Read more

САД ѝ понудиле на Русија 20% од територијата на Украина во замена за мир, тврдат германски медиуми

Read more

Истополовите двојки во Словенија ќе може да посвојуваат деца

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе