Германија потврди дека ќе ѝ прати тенкови на Украина

Кајгана
/ 25.01.2023 / 12:31

По повеќемесечниот дипломатски притисок да го направи тоа, Германија потврди дека ќе испрати 14 тенкови Laopard 2 во Германија.

Канцеларот Олаф Шолц го најави овој потег на владината седница вчера.

„Сојузната влада одлучи да ги стави на располагање на украинските одбранбени сили борбените тенкови Leopard 2. Ова е резултат на интензивните консултации одржани со најблиските европски и меѓународни партнери на Германија. Оваа одлука ја следи нашата добро позната линија на поддршка на Украина колку што можеме”, се вели во соопштението.

Германија во скоро време ќе ѝ испрати 14 тенкови на Украина, а дозволи и извоз на Laopard преку трети земји.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Свет

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Read more

Белгиската полиција разбила албанско-бугарска нарко група и запленила над 50 килограми кокаин и хероин

Read more

Кремљ ги предупреди САД за вооружувањето на Украина: Не заборавајте што рече Путин

Read more
 

Вести

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје, пристигнува претседателката на Унгарија

Читај повеќе

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсовска: МКЦ може да биде самоодржлив, по ревизијата ќе распишеме конкурс за избор на директор

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Читај повеќе

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Читај повеќе

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Читај повеќе

Искршено стаклото на влезот на македонскиот клуб во Благоевград

Читај повеќе

Охридскиот чинар - симбол на градот

Читај повеќе