Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Германската влада нема да се согласи со планот на ЕУ со кој де факто би се забранила продажбата на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година, изјави германскиот министер за финансии Кристијан Линднер.

За да се намалат емисиите за 55 отсто од нивото од 1990 година до 2030 година, Европската комисија предложи до 2034 година емисиите на јаглерод диоксид од новите автомобили да бидат намалени на нула.

Тоа значи забрана за продажба на автомобили со мотори со внатрешно согорување. Европратениците го поддржаа предлогот на Брисел овој месец, а преговорите со земјите од ЕУ за финалниот предлог-закон сега се во тек.

Германскиот министер за финансии во вторникот посочи пречка за планот. Сè уште ќе има побарувачка за мотори со внатрешно согорување, така што забраната е погрешна, рече Линднер на митингот организиран од Здружението на германската индустрија. Владата нема да се согласи со таков европски закон, рече германскиот министер за финансии, истакнувајќи дека Германија ќе продолжи да биде водечки пазар за електрични возила.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Авто новости

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Read more

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more
 

Автомобили

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе