Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Украинците тврдат дека со внимателно набљудување е можно да се утврди по што се разликуваат двојниците на Владимир Путин од вистинскиот Владимир Путин.

 

Шефот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина, Кирил Буданов, изјави дека е убеден оти рускиот претседател Владимир Путин има двојници кои се појавуваат на негово место на одредени јавни настани. 

Буданов за украинските медиуми изјави дека разузнавачките агенции проценуваат дека Владимир Путин има најмалку тројца двојници.

„Имаме специјалисти за такви работи. Јас лично не сум експерт за Путин, но мислам дека има точно тројца двојници кои веднаш можам да ги препознаам. Веројатно ги има повеќе“, вели Буданов.

Зборувајќи за двојниците на Путин, Буданов неодамна изјави дека, по внимателно набљудување, тие можат да се препознаат по нивните различни манири.

„Тие имаат различни навики, различно одат и не се сите со иста висина“, вели тој.

Двојникот бил во Техеран?

Буданов во јули оваа година изјави дека „двојник“ на Владимир Путин можеби бил искористен за неговото пристигнување на самитот во Техеран што се одржа тој месец.

Додека рускиот лидер изгледаше „неспретен“ додека се спушташе по скалите на неговиот претседателски авион во Техеран, украински извори забележаа дека тој се движел невообичаено брзо и бил повнимателен отколку во претходните јавни настапи. Рускиот претседател изгледаше енергично додека ги поздравуваше гостите, пред да ја соблече јакната и да се качи во блиндирана лимузина.

Генерал-мајорот на највисокото разузнавање Кирил Буданов беше скептичен во интервју во живо на украинскиот канал 1+1. Украинските извештаи велат дека Буданов сугерирал дека можно е двојник на Путин да одлетал во Техеран за да се сретне со претседателите на Иран и Турција.

„Само ќе навестам. Погледнете го моментот кога Путин излегува од авионот. Дали е тоа воопшто Путин?“, рече Буданов.

Remote video URL
Кој е Кирил Буданов?

Во ноември минатата година бригадниот генерал Кирило Буданов ја вознемири светската јавност. Владимир Путин, изјави тогаш Буданов за Military Times, ги користи масовните вежби „Запад 21“ во Западна Русија и Белорусија како параван за планираната инвазија на Украина. Еден ден подоцна,  Bloomberg објави дека американски разузнавачки извори рекле дека Русија се подготвува за повеќестран напад врз Украина. Во тоа време, портпаролот на Путин ги осуди тврдењата на Буданов како „хистерија“, а голем дел од остатокот од светот не сакаше да верува во нив - односно до утрото на 24 февруари, кога започна руската инвазија на Украина.

Како шеф на Украинската одбранбена разузнавачка агенција - ГУР - Буданов е член на новата генерација украински одбранбени функционери кои гледаат на офицерите на НАТО, а не на нивните советски претходници. Тој стана полнолетен по падот на СССР, работејќи со Украинската одбранбена разузнавачка агенција на операциите на Крим окупиран од Русија во средината на минатата деценија. Во текот на 2019 година тој беше мета на атентатор кој се обиде да го разнесе неговиот автомобил. Назначувањето на Буданов во 2020 година од страна на претседателот Володимир Зеленски беше критикувано затоа што некои тврдеа дека е премногу млад - има 36 години.

Кога ја презеде функцијата, тој почна да гради врски со разузнавачките агенции од САД до Турција и се фокусираше на создавање украинска разузнавачка служба која ќе биде помалку хиерархиска и повеќе хоризонтално интегрирана. Шефот на американската Агенција за национална безбедност неодамна изјави дека од почетокот на војната размената на разузнавачки информации со Украина била „револуционерна“.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Свет

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Read more

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Read more

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Read more

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Read more
 

Вести

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе
  • play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Читај повеќе