Гренел: Договорот ги оддалечува Србија и Косово од Русија и Кина, тоа е победа на Трамп

Односите меѓу Србија и Косово беа разгледани во Вашингтон во четвртокот и петокот, но клучните точки во документот за „економска нормализација“ за американската администрација се тоа што тој ги регулира односите меѓу двете страни со Израел и дека ги „оддалечува од Русија и Кина“.

Во таа смисла, „економската нормализација“ меѓу Белград и Приштина „е голема дипломатска победа за Доналд Трамп“, изјави за американските медиуми специјалниот пратеник на Трамп за мировни преговори меѓу Србија и Косово и домаќинот и иницијатор на состанокот во Вашингтон, Ричард Гренел.

За Гренел, главниот резултат на „преземените обврски како резултат на посредување“ (како што во авторски текст ја нарече формата на документите потпишани во Вашингтон) меѓу Косово и Србија, не е во односите меѓу двете страни, туку во односите меѓу двете страни со Израел, Русија и Кина.

Говорејќи за деловите од договорот за економска нормализација меѓу Белград и Приштина, кој, меѓу другото, ги регулира дипломатските односи меѓу двете страни со Израел и го прогласува Хезболах за терористичка организација, Гренел рече дека овие точки се важни затоа што целта на САД е „тој дел од светот“. да го натераме повеќе да влече кон Западот“.

– Во таа смисла, три аспекти на договорот се важни. Првиот е дека Хезболах се карактеризира како терористичка организација; второто е дека двете страни се согласија да ги диверзифицираат изворите на енергија. За Србија, кадешто 100 отсто од нивната енергија доаѓа од Русија, тоа значи дека тие се согласија да имаат различни извори. Тоа значи дека се оддалечиле од Русија. Конечно, тие се согласија да го признаат Израел и да ги продлабочат врските со Израел. Србија ќе ја премести амбасадата во Ерусалим до следниот јули, а Косово и Израел ќе се признаат едни со други по првпат. Сето ова го придвижува регионот да се сврти повеќе кон Западот и го оддалечува од Русија и Кина. Ова е голема дипломатска победа за Доналд Трамп, рече Гренел во краткото интервју за JSL.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Регион

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Read more

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата повредени патници во Бугарија

Read more

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Facebook за автобуската несреќа

Read more
 

Вести

Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

Читај повеќе

Ковид бонус од 1.300 евра за работниците во германскиот јавен сектор

Читај повеќе

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе