Грузиската влада сака да забрани промена на полот, геј бракови и паради

Владејачката партија во Грузија воведе закон со кој ќе се ограничат правата на членовите на ЛГБТИ заедницата, а нејзините политички противници велат дека тоа е обид да ги привлече гласачите пред изборите во октомври.

Анти ЛГБТИ графит во Тбилиси, главниот град на Грузија

„Нацрт-законот ќе забрани промена на полот и посвојување од страна на истополови двојки, како и собири насочени кон популаризација на истополовите семејства или интимни врски“, се вели во резимето објавено од владејачката партија Грузиски сон.

Мамука Мдинарадзе, нејзиниот лидер во парламентот и еден од најзаслужните за законот, рече дека е неопходно „да се заштитат семејните вредности и нашите идни генерации од псевдолиберални вредности“.

ЛГБТИ организации: Предлог-законот е хомофобичен

Тбилиси Прајд, ЛГБТИ организација, го нарече предлогот „хомофобичен“ во објава на социјалната мрежа Facebook. Грузиската опозиција тврди дека анти-ЛГБТИ агендата на Грузиски сон е обид да се придобијат конзервативните и неопределени гласачи и да се сврти вниманието од економските проблеми пред парламентарните избори во октомври.

Грузиски сон е пред другите партии во анкетите, но ја губи поддршката од 2020 година, кога победи со минимално парламентарно мнозинство. Мдинарадзе најавува дека мерката ќе биде воведена по изборите.

Повеќето луѓе во Грузија не поддржуваат геј бракови

Грузија, мнозинска православна земја, е крајно социјално конзервативна. Истражувањата покажуваат дека огромното мнозинство од населението не ги поддржува истополовите врски.

Годишната парада на гордоста во Тбилиси во последниве години стана настан физички нападнат од екстремно десничарски демонстранти. Грузискиот устав ги забрани истополовите бракови во 2018 година.

Грузиската новинска агенција Interpress ги пренесува зборовите на Мдинарадзе, кој тврди дека со мерката ќе се забрани одржување на паради на гордоста и носење на знамето на виножитото.

Најбогатиот Грузиец е основач на партијата Грузиски сон

Партијата Грузиски сон е основана од Биџина Иванишвили, најбогатиот Грузиец кој своето богатство го стекнал во трговија со метал и банкарство во Русија во 90-тите.

Иако олигархот и поранешен премиер се повлече од политиката, аналитичарите сметаат дека тој сепак има големо влијание врз тамошниот политички живот.

Партијата се смета за проруска во Грузија.

Во декември Грузија доби статус на кандидат за членство во Европската Унија. Критичарите во земјата и западните земји во последниве години ги критикуваат владите на Грузиски сон за нивните наводни авторитарни тенденции и прекумерна блискост со Русија.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе