Hyundai го претстави тркачкиот Ioniq 5 N eN1 Cup Car

Четири месеци откако Hyundai го објави својот автомобил за трки само за патека Ioniq 5 N eN1 Cup, јужнокорејскиот гигант сега го претстави овој нов автомобил.

Од Hyundai велат дека овој модел претставува почеток на нова ера во одржливите трки и иако ги дели повеќето компоненти со моделот за патишта, тркачката верзија носи голем број важни подобрувања.

Како што е случајот со патничкиот модел, автомобилот Ioniq 5 N eN1 Cup е базиран на платформата E-GMP на Hyundai и има батерија од 84 kWh со електрична архитектура од 800 волти. Има електромотор кој развива 226 КС напред, додека пак има електричен мотор одзади кој испорачува 383 КС. Во комбинација, овој систем нуди 650 КС. Батеријата се полни од 10 до 80% за само 18 минути.

Автомобилот е опремен со прилагодливи амортизери кои можат да го прилагодат наклонот на тркалата и висината на автомобилот. Има клешти со 6 клипови напред и со 4 во задниот дел. Моделот има сет од 18-инчни ковани бандажи специјално развиени за него, додека бандажите се опремени со масни гуми од 18 инчи за максимално држење.

Значително е променета и аеродинамиката, која вклучува нови проширени лакови на тркалата, поизразен преден лип спојлер, како и задно крило. Хаубата е направена од FRP, а вградени се и поликарбонатни прозорци. Интересно е што системите N Grin Boost, N e-Shift и N Active Sound на патничкиот автомобил се задржани, но тимовите исто така ќе можат да создаваат свои звуци за електричниот автомобил.

Безбедносните подобрувања вклучуваат заштитен кафез заварен во повеќе точки, корпи, безбедносни појаси со 6 точки, систем за гаснење со висок напон, предупредувачки индикатор за висок напон, систем против пожар и преместена порта за полнење.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Авто новости

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more

Пристигна освежената Škoda Octavia

Read more
 

Автомобили

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе

Top 3 најсигурни автомобили стари до 3 години

Читај повеќе