Идеален оброк за студените денови: Пилешка чорба

Пробајте го овој рецепт за пилешка бела чорба.

Потребни состојки:

600 г пилешко бело месо

2 моркови

Магдонос

100 г целер

3 компири

1 ловоров лист

2 лажички сол

1 лажичка бибер

2 лажици зачин по избор

2 жолтки

2 дл кисела павлака

Сок од лимон

1,5 л вода

Начин на подготовка:

Исечете го пилешкото месо, ставете го во тенџере со 1,5 л вода, поклопете и оставете го да се вари. Откако ќе зоврие водата, додајте го зеленчукот и поклопете. Додајте и зачини, бибер и ловоров лист. Откако ќе се свари месото, исклучете го шпоретот и исцедете ја течноста.

Оставете ги месото и зеленчукот да се изладат. Исечкајте го месото на коцки, како и морковот, компирот и целерот.

Вратете ја исцедената течност во тенџерето и додајте го исечканото месо и зеленчукот. Додајте уште малку зачини и оставете го да се вари уште неколку минути.

Во посебен сад изматете ги жолтките и киселата павлака. Тргнете го тенџерето од рерна и сипете ја смесата од жолтки и павлака и мешајте постојано, но само на површината за да не се направат грутки. Откако ќе ја истурите целата смеса, промешајте ја чорбата.

Сервирајте со сечкан магдонос, а по желба додајте сок од лимон или оцет.

реклама

Забранет сообраќај за товарни возила на Плетвар, Стража и крак Маврово – Дебар

Read more

RUPTLY за денешните избори

Read more
Тракторист и деветгодишно девојче повредени во сообраќајка

Тракторист и деветгодишно девојче повредени во сообраќајка

Read more
Нова празнична понуда на Македонски Телеком

Нова празнична понуда на Македонски Телеком

Read more

Рецепти

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more

Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе