Идеален почеток на денот: Здрав и вкусен појадок

Со здравиот и богат појадок квалитетно ќе го започнете денот, советуваат нутриционистите. 

Идеалниот појадок е микс од протеини, масти, влакна, јаглехидрати и намирници кои имаат противвоспалитено дејство. Не само што оваа комбинација е полна со нутритиенти, туку таа подолго време ќе ве држи сити.

Најдобро е појадувате комбинација од јаглехидрати и влакна со малку протеини.

Овесните снегулки се одличен избор. Содржат бета глукан, чувар на имунитетот, и полисахарид кој помага во намалување на холестеролот кога се консумира редовно, што е сосема добра причина да ги консумирате за појадок.

Овесните снегулки се богати со омега 3 масни киселини и калиум.

Освен тоа, тие се природни и скоро непреработени, а се состојат од овес кој го намалува нивото на шеќер во крвта.

Освен влакната, овесните снегулки се и одличен извор на комплексни јаглехидрати, а најдоброто од сè е тоа што во 100 гр. содржат само 347 калории.

Се комбинираат со млеко, јогурт, овошје и јаткасти плодови. Направете вкусен појадок со комбинација по ваш вкус.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Рецепти

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Магазин

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе