Идеја за брз ручек: Запечени тиквички со праз

Сочно и вкусно јадење со тиквички.

Потребни состојки:

2 поголеми тиквички

3 јајца

60 г палента

50 мл масло

1 мала лажичка сол

1 мала лажичка прашок за печиво

50 г сирење

1 праз

2 големи лажици павлака за готвење

Семки по желба

Кашкавал по желба

Начин на подготовка:

Изрендајте ги тиквичките и додајте им ги останатите состојки, исечкајте го празот. Со лажица промешајте и зачинете по вкус. Вклучете ја рерната на 180 степени.

Ставете ја смесата во тава за печење. Нарендајте кашкавал. Додајте семки од сусам или ленено семе. Печете околу 30 минути.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Read more

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Read more

Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Read more

Три идеи за брз неделен ручек

Read more
 

Магазин

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе