Рецепти

Идеја за десерт: Белгиски вафли со чоколадо

26. март 2020 - 15:49 | М.С.

Одлична идеја за сладок појадок или десерт.

Состојки:

За тесто

250 гр. путер

125 гр. шеќер

1 ванилин шеќер

4 јајца

150 гр. брашно

25 гр. какао

1 пудинг од чоколадо

2 лажички прашок за пециво

200 мл слатка павлака

100 гр. мелени бадеми

Начин на подготовка:

Изматете путер и постепено додавајте шеќер и ванилин шеќер. Додавајте 1 по 1 жолтка во оваа смеса. Измешајте брашно со какао, прашок за пециво и пудинг и измешајте ја смесата со слатка павлаката, па сè заедно додајте во смесата од путер, јајца и шеќер.

Измешајте ги и бадемите со белките од јајца и изматете. Загрејте го тостерот и ставете масло. По желба, послужете ги вафлите со чоколаден прелив и сладолед и со овошје.

Коментирај