Идеја за десерт: Мафини со ореви и банана

Меки и неодоливо вкусни.

Потребни состојки:

1 шолја интегрално брашно

Половина шолја бело брашно

1 лажичка прашок за печиво

1 лажичка цимет

Половина лажичка сода бикарбона

Половина лажичка сол

5 лажици кокосово масло

¼ шолја јаворов сируп

Лажичка екстракт од ванила

Две белки

3 зрели банани

Половина шолја сечкани ореви

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени и подгответе го тавчето за мафини. Измешајте интегрално и бело брашно, прашок за печиво, цимет, сол, сода бикарбона.

Во друг сад измешајте кокосово масло, кафеав шеќер, јавороп сируп, екстрат од ванила и белките и соединете ја смесата. Додајте ги бананите кои претходно ќе ги згмечите со вилушка. Соединете со сувите состојки и додајте сечкани ореви. Сипете ја смесата во калапот за мафини и печете околу 20-25 минути.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more

Шест брзи рецепти за вкусен појадок

Read more

Предлог за ручек: Бурито со мелено месо и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Вкусен милиброд со џем од јагоди

Read more

Магазин

  • filter

Златно модно правило за омилената есенска комбинација

Читај повеќе

Пет трикови до подобар секс

Читај повеќе

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Лекција за одговорно однесување: Вака се носи маска

Читај повеќе

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Читај повеќе

КОРОНА прегореност: Не работиме од дома, туку живееме на работа

Читај повеќе

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Читај повеќе

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Yugo запали по 15 години дремење во пустина

Читај повеќе