Игли подметнати во јагоди предизвикаа масовна паника во Австралија

Во Австралија е отворена истрага за да се открие кој става игли за шиење скриени во јагоди што се продаваат во маркетите и на пазарите ширум земјата. Инцидентите предизвикаа масовна паника во Австралија, а службите стравуваат дека можни се појави на имитатори на злоделото.

Досега се регистрирани инциденти во шест покраини и територии во Австралија. Еден маж е хоспитализиран откако изел јагода во која имало игла.

Неколку брендови ги повлекоа своите производи, а најголемите синџири за продажба на овошје и зеленчук престанаа да продаваат австралиски јагои како мерка на претпазливост.

Австралискиот министер за здравство Грег Хант ѝ нареди на Службата за безбедност на храна за Австралија и Нов Зеланд веднаш да отвори истрага.

„Ова е многу брутално злосторство и напад врз јавноста“, рече тој.

Локалните служби исто така отворија истраги, но уште нема осомничени.

Првите случаи на подметнати игли во овошјето беа пријавени во Квинсленд минатата недела, а потоа се проширија во Нов Јужен Велс, Викторија, Јужна Австралија и Тасманија.

Одгледувачите на јагоди и полицијата велат дека дел од случаите можеби се дело на имитатори.

Квинсленд понуди награда од 100.000 австралиски долари (72.000 американски долари) за каква било информација за инцидентите.

Одгледувачите на јагоди изразија дополнителна загриженост дека ова скапо ќе ја чини индустријата што вреди околу 130 милиони австралиски долари годишно.

реклама

Хороскопски знаци кои ги очекува голема среќа во декември

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Пожар во близина на стадионот Лусаил во Катар

Read more

Вработен во Катар стана интернет сензација: Попопуларен е и од Меси

Read more

Свет

Колку Русија досега има потрошено на војната во Украина?

Read more

Почна евакуацијата од Херсон

Read more

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Путин до мајките на загинатите руски војници: Не жалам што ја почнав војната

Read more
 

Вести

Цената на маслото намалена за 40 денари, тврдат од „Витаминка“

Читај повеќе

Директорот на топлана „Скопје Север“ опцул новинарка

Читај повеќе

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во државава

Читај повеќе

Колку Русија досега има потрошено на војната во Украина?

Читај повеќе

Обиен автомобилот на градоначалникот на Кисела Вода

Читај повеќе

Царината заплени 12 кг екстази со вредност од 200 илјади евра

Читај повеќе

Почна евакуацијата од Херсон

Читај повеќе

Најстудено во Берово со -7 степени, најтопло во Гевгелија

Читај повеќе

Неисчистените оџаци причина за пожари, обучени само 25 оџачари

Читај повеќе