Играњето ВР игрици може да ја намали болката кај пациентите со рак

Новото истражување покажа дека ВР технологијата може да ја ублажи болката кај пациентите со рак. Играњето игрици, како и истражувањето на тивките средини со помош на дигитални слушалки, им помогнало на пациентите да ги ублажат симптомите на болеста што ја имаат.

Д-р Вилиам МекГи од Белфаст тврди дека „ВР интервенциите се ефикасни во намалувањето на болката и стресот, особено кај луѓето со рак“.

„Како што ВР системите стануваат прогресивно сѐ подостапни, интервенциите со ВР можат да понудат поповолни третмани од конвенционалните“, според д-р МекГи.

Само во Обединетото Кралство 3 милиони луѓе боледуваат од рак, а една таква дијагноза во просек се поставува на секои 90 секунди.

Најмногу болка предизвикуваат туморите кои вршат притисок врз коските, нервите и органите во телото, но и третманите како радиотерапија може да резултираат со остра болка, а на многу пациенти им се препишува морфин за да се справат со агонијата.

Претходните истражувања покажаа дека виртуелната реалност, виртуелната симулација која ги следи движењата на главата, така што лицето се чувствува како да е во нова средина, може да се користи за смирување на децата во болниците.

Најновото истражување анализирало како технологијата може да се користи за лекување на болка. Истражувачите анализирале 31 различна студија за да го видат влијанието на ВР технологијата врз болката кај луѓето кои страдаат од рак, деменција, кардиоваскуларни болести, мултиплекс склероза и бубрежни заболувања. Просечната возраст на пациентите била 51 година, а ВР сесиите траеле околу 20 минути. Пациентите имале сесии од еднаш на секои две недели до секојдневно, пет дена во неделата во период од две недели. Некои сесии вклучувале релаксирачки, природни средини, додека други вклучувале пациенти кои играле игрици. Оние кои практикувале ВР сесии доживеале значително олеснување на болката, особено заболените со рак.

„Имерзивната ВР технологија може да понуди нефармаколошка интервенција која лекарите, негувателите и пациентите ја сметаат за прифатлива“, заклучи д-р МекГи.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе