Илон Маск ѝ нуди на Wikipedia милијарда долари само за да го смени името во Dickipedia

Илон Маск се понуди да донира 1 милијарда долари на Wikipedia доколку онлајн енциклопедијата се преименува во Dickipedia најмалку една година, истовремено обвинувајќи ја веб-страницата, уредена од заедницата, дека е пристрасна.

Објавувајќи на својата платформа за социјални медиуми Х (поранешен Twitter) во неделата, Маск тврди дека „Wikipedia е инхерентно хиерархиска и затоа е предмет на пристрасност на уредниците од повисоко рангирање, независно од нивните заслуги“.

Милијардерот го спротивстави пристапот на Wikipedia со оној на новата функција Community Notes што ја воведе на X, тврдејќи дека има „фундаментална разлика“.

Механизмот им овозможува на корисниците да додаваат појаснувања на објавите што многу луѓе ги сметаат за контроверзни, но бара консензус од „луѓе со историски различни гледишта“, рече тој.

„Клучно, дури и јас, како контролен акционер на компанијата, не можам да го сменам исходот на забелешката“, додаде Маск.

Понудата за донација дојде како одговор на пораката за собирање средства од коосновачот на Wikipedia, Џими Велс. Маск ги повика уредниците да додадат информации за неговото ветување на „[емоџи од крава, емоџи од измет] на мојата вики страница... во интерес на точноста“.

Милијардерот, исто така, тврди дека на Wikimedia Foundation, добротворната организација што ги хостира серверите на Wikipedia, не ѝ требаат значителни средства за да продолжи да работи. „Буквално можете да ставите копија од целиот текст на вашиот телефон!“, напиша Маск.

Корисниците на X наскоро додадоа белешка од заедницата на таа објава, пишувајќи дека Wikipedia добива десетици милијарди прегледи на страници и десетици милиони уредувања на страници месечно и дека финансиите на Wikimedia Foundation редовно се ревидираат, според извештаите на медиумите. Белешката оттогаш исчезна.

Маск и Велс претходно се судрија околу политиките за умереност на содржината. Во мај, коосновачот на Wikipedia го критикуваше сопственикот на Х за наводно потклекнување на турскиот притисок да го цензурира говорот на неговата платформа во пресрет на општите избори во земјата.

„Што го направи Wikipedia: ние застанавме цврсто зад нашите принципи и се боревме пред Врховниот суд на Турција и победивме. Тоа е она што значи слободата на изразување да се третира како принцип, а не како слоган“, инсистираше Велс, одговарајќи на објаснувањето на Маск за ситуацијата.

Додека Wikipedia се промовира себеси како неутрален извор на знаење, критичарите ја обвинуваат дека се откажува од овој суштински принцип. Коосновачот Лери Сангер во август ја осуди енциклопедијата како место каде што американските елити и страшила водат „информативна војна“ во јавноста.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Интернет

Веб-прелистувачот Samsung Internet достапен за Windows

Read more

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Read more

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Read more

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет-конекција во светот

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе