Индиското вселенско летало Aditya-L1 испрати фотографии од патувањето кон Сонцето

Индиската вселенска агенција (ИСРО) ги објави првите фотографии испратени од леталото Aditya-L1 од неговото патување кон Сонцето.

Aditya-L1 беше лансиран во саботата и е на пат од 1,5 милиони километри, за што ќе бидат потребни 4 месеци за да стигне до својата дестинација. Тоа е растојание кое претставува само 1% од растојанието помеѓу Земјата и Сонцето.

Првата сончева мисија на Индија започна само неколку дена откако оваа земја стана првата што успешно изврши меко слетување во близина на јужниот пол на Месечината.

ИСРО денеска објави две фотографии направени од камерата поставена на вселенското летало Aditya-L1, а кои се направени на 4 септември.

Една од фотографиите ги прикажува Земјата и Месечината во една рамка, нашата планета е голема, додека нејзиниот природен сателит е мала дамка во далечината. Втората фотографија е селфи на кое се прикажани два од седумте инструменти со кои е опремено леталото.

Првата вселенска мисија на Индија фокусирана на проучување на Сонцето беше именувана по Сурја, хиндускиот бог на Сонцето, познат и како Адитја.

Ознаката L1 ја означува точката Лангранж 1, местото помеѓу Сонцето и Земјата до кое патува индиското вселенско летало.

Европската вселенска агенција (ЕСА) наведува дека ова е точката во која гравитационите сили на два големи објекти, како што се Сонцето и Земјата, се поништуваат едни со други дозволувајќи му на вселенското летало да „лебди“.

Кога Aditya-L1 ќе го достигне своето „паркинг место“, ќе може да орбитира околу Сонцето со иста брзина како и Земјата, што значи дека на леталото ќе му треба многу малку гориво за да работи.

Од лансирањето во саботата, леталото веќе заврши два маневра околу Земјата, а по завршувањето на уште три ќе се упати кон точката L1.

После тоа, ќе може постојано да го набљудува Сонцето и да врши научни истражувања.

ИСРО не соопшти колку чинела мисијата, но се шпекулира дека е 46 милиони долари.

Тагови
реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе