Инфлацијата ги покачи каматните стапки, доларот зајакна

На азиските берзи денеска се тргува внимателно, бидејќи растот на најголемите светски економии забавува бидејќи централните банки ги зголемуваат каматните стапки поради високата инфлација.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, беше во минус од 0,1 отсто околу 7 часот наутро, откако вчера порасна.

На берзата во Токио индексот Nikkei падна за 0,1 отсто, додека цените на акциите во Хонгконг и Австралија паднаа меѓу 0,1 и 0,4 отсто. Во Јужна Кореја и Шангај тие се зголемија меѓу 0,1 и 0,6 отсто. На самиот почеток на тргувањето индексот MSCI беше во црно бидејќи инвеститорите беа охрабрени од вчерашниот раст на цените на акциите на Волстрит.

Но, набрзо индексот го промени правецот бидејќи нема премногу причини за купување акции, додека растот на најголемите светски економии забавува, а централните банки ги зголемуваат каматните стапки поради високата инфлација.

Утрово јужнокорејските монетарни власти повторно, втор месец по ред, ги зголемија клучните каматни стапки за 0,25 процентни поени, на 1,75 отсто, како што се очекуваше. И вчерашниот записник од неодамнешниот состанок на ФЕД покажа дека челниците на Федералните резерви на САД се подготвени дополнително да ја зголемат цената на парите.

Инвеститорите се потпираат на ФЕД

Записникот покажа дека мнозинството челници на ФЕД веруваат дека би било соодветно да се зголемат каматните стапки за 0,50 процентни поени на седниците во јуни и јули и дека економијата е доволно силна да го издржи тоа.

„Едногласноста е добра, што значи дека нема неизвесност за тоа што треба да се направи на краток рок. И до септември, ФЕД ќе има доволно економски показатели за да процени што треба да се направи следно“, рече Рос Мејфилд, стратег на Baird.

Бидејќи инфлацијата во САД се зголемува на највисокото ниво во последните 40 години, над 8 отсто, ФЕД ги зголеми каматните стапки за 0,75 процентни поени од март и се очекува дополнително да ги зголеми за 0,50 процентни поени најмалку во следните две сесии.

До крајот на годината клучните каматни стапки би можеле да се движат од 2,50 до 2,75 отсто, проценува пазарот. Ова ќе го забави растот на економијата, како што сугерираат сите најнови показатели. Сепак, инвеститорите се надеваат дека ФЕД ќе ја ограничи инфлацијата, со „меко приземјување“ на економијата, а не со рецесија.

Затоа, фокусот во наредните денови ќе биде ставен на макроекономските показатели. Ревидираните податоци за американскиот бруто домашен производ (БДП) за првиот квартал ќе бидат објавени во четврток, а аналитичарите очекуваат помал пад од 1,4 отсто на годишно ниво, како што покажува првата проценка.

Во петок ќе биде објавен извештајот за личната потрошувачка, кој ќе покаже колку е силна потрошувачката, но и дали инфлацијата го достигнала својот врв во март, како што сугерираат некои други показатели.

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

А на девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо порасна.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 101,97 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 101,92 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 126,85 на 127,35 јени.

Американската валута зајакна и во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0695 долари, додека вчера во овој момент изнесуваше 1,0715 долари.

Цените на нафтата, пак, благо пораснаа по вчерашниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар зајакна за 0,03 отсто на 114,08 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,16 отсто на 110,50 долари.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Бизнис

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more

Нови проблеми за Netflix  - отпушта уште 300 вработени, продолжува да губи претплатници

Read more
 

Вести

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Читај повеќе

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Читај повеќе

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Читај повеќе

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Читај повеќе
  • play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Читај повеќе