Институт за војна: Драматични промени во Москва

Неуспесите на Москва на бојното поле предизвикуваат губење на контролата врз рускиот „информативен простор“ и драматични промени, тврди Институтот за проучување на војната.

Во специјалното издание на својата дневна анализа, тинк-тенкот откри дека пропагандистите на Кремљ отстапуваат од претпочитаниот наратив на Москва и отворено изразуваат разочарување од спроведувањето на делумната мобилизација на Русија, истовремено жалејќи се за загубата на клучниот град Лиман.

URL

„Некои гости на ТВ-емисиите на Кремљ емитувани на 1 октомври дури ја критикуваа одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да анектира четири украински области пред да бидат обезбедени нивните административни граници или дури и линиите на фронтот, изразувајќи сомнеж во способноста на Русија некогаш да ги окупира сите области“, наведува Институтот. 

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Свет

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Read more

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Read more

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Read more

Германија очајна за странски работници, ја олеснува имиграцијата

Read more
 

Вести

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Читај повеќе

Повремени врнежи од дожд, а на планините од снег

Читај повеќе

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Читај повеќе

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Читај повеќе

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Читај повеќе

Кривична за скопјанец, на полицајци лажно им се претставил како полициски службеник

Читај повеќе

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Читај повеќе