Исламска држава ја презеде одговорноста за масакрот на свадба во Авганистан

Кабул, 18 август (МИА) – Исламска држава ја презеде одговорноста за денешниот самоубиствен напад на свадба во Кабул, во кој загинаа 63 лица, а 182 се повредени.

Одговорноста ја презеде огранок на ИД во Авганистан.

Талибанците од претходно негираа вмешаност во нападот.

Нападот се случи во време кога Талибанците и САД преговараат за договор со кој се предвидува повлекување на американските сили од Авганистан во замена Талибанците да се посветат на мировните преговори со владата во Кабул. 

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Read more

Алексеј Навални пуштен од болница

Read more

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе

Студентските домови со редуциран број станари, надомест за оние кои нема да бидат примени

Читај повеќе