Италијанскиот Vogue со празна насловна страница за првпат во историјата

Насловната страница на априлскиот број на италијанското издание на „модната библија“ ќе биде целосно бела.

Vogue Italia има специјално издание во време на пандемија со COVID-19 кое за првпат во историјата на списанието ќе биде целосно бела.

„Белата боја, пред сѐ, значи почит. Белата е боја на преродувањето, светлина по мракот, сите бои се сумирани во неа. Белата е бојата на униформите на оние кои спасуваат животи ризикувајќи ги своите. Сега е време и место да се размислува. И да се биде тивок. Белината е за луѓето кои го пополнуваат ова време и простор со идеи, мисли, приказни, стихови, музика и добрина кон другите“, вели главниот уредник на Vogue Italia Емануел Фарнети.

„Ова е потсетник дека по кризата во 1929 година облеката стана бела, боја избрана да ја изрази чистотата на сегашноста и надежта за иднината. И над сѐ, белата е боја на непокорот, тоа е празна страница која треба да се исполни, основата на нова приказна која само што не почнала.“

Содржината на априлското издание кое ќе може бесплатно да се симне од веб-страницата на списанието, има и едиторијали на 40 уметници кои низ годините соработувале со легендарното списание, како Стивен Клајн, Дејвид Симс, Џо Мекена, Петра Колунс, Оливие Рицо...

„Некој ќе рече дека основната цел на Vogue е да забавува, да понуди неколкучасовна занимација за оние кои ќе ги пролистаат неговите страници. Не знам. Она што го знам е дека во својата долга историја што се протега повеќе од 100 години наназад, ова списание поминало низ војни, кризи и терористички напади. Подготвувавме сосема поинакво априлско издание, но да зборуваме за што било друго додека луѓе умираат, а докторите и медицинскиот персонал си ги ризикуваат животите и светот неповратно се менува, тоа не е во ДНК структурата на Vogue Italia. Соодветно на ситуацијата, го оставивме тој проект за понатаму и почнавме од нула“, вели Фарнети во уредничкиот предговор.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Живот

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Read more

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Read more

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Read more

Тетовчанката Мелиса го победи COVID-19: Не знае како се зарази, но не дозволи да го пренесе вирусот на некој друг

Read more

Магазин

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Читај повеќе