Избеган циркуски лав неколку часа сееше страв низ улиците на италијанско гратче

Предаторот речиси 6 часа шетал по улиците на едно гратче во близина на Рим.

Лавот кој побегнал од патувачки циркус во италијанското гратче Ладисполи во саботата шетал по улиците речиси 6 часа, предизвикувајќи паника меѓу жителите.

Алесандро Грандо, градоначалникот на градот, во саботата објави дека животното избегало и ги предупреди луѓето да бидат внимателни и да не излегуваат надвор до понатамошно известување. Додаде дека бегалецот бил „веднаш следен“ и дека операцијата за негово фаќање ја водат персоналот на циркусот и полицијата. Ладисполи е 35 километри западно од Рим, на брегот на Средоземното Море.

Во меѓувреме, шокираните мештани почнаа да објавуваат снимки на социјалните мрежи од лавот како лежерно шета по улиците, изразувајќи страв и вознемиреност.

URL

По речиси 6 часа, Грандо пријавил дека предаторот бил успиен и заловен. Според италијанскиот весник Il Messaggero, за лоцирање на лавот бил користен дури и хеликоптер.

Животното првично одбивало да го јаде месо во кое имало седативи. Ветеринарите подоцна успеале да го погодат со стрелка од пушка во која имало средство за смирување, јавуваат локалните медиуми, но тоа не било доволно за да го спречат лавот и тој повторно избегал. По уште два часа, животното конечно било пронајдено заспано и вратено во циркусот.

URL

Градоначалникот истакна дека не дозволил патувачкиот циркус со животни да дојде во градот, но објасни дека не е до него да донесува такви одлуки, додавајќи дека „не може да забрани да доаѓаат циркуси со животни“. Тој истакна дека обидот за нивна забрана во 2017 година не успеал бидејќи градот ја загубил жалбата до Регионалниот управен суд и исто така морал да ги плати правните такси на тужителите. „Додека не се сменат регулативите, не можеме да направиме ништо друго“, заклучи тој.

URL

По инцидентот, Меѓународната организација за заштита на животните (ОИПА) рече дека случајот со лавот „ја нагласува опасноста од циркуси со животни од гледна точка на јавната безбедност“ и непријатноста на „сиромашките суштества принудени на заробеништво за да се користат за забава“. ОИПА повика на забрана за циркуси со животни, посочувајќи дека настапите само со акробати и кловнови можат да бидат едукативни и да го покажат човечкиот талент.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе