Изгаснат пожарот во Градски парк Скопје, повредени нема, проблем се нефункционалните хидранти

Скопје, 26 октомври 2021 (МИА) – Изгаснат е пожарот што ги зафати напуштените бараки каде беше сместен Судот за прекршоци во Градскиот парк во Скопје, информираат од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Командантот на Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, Владимир Симоновски за МИА изјави дека на терен интервенирале со седум возила и 20 пожарникари.

– Пожарот е завршен. Ставен е под контрола и се работи на негово догасување, на тоа што остана, изјави за МИА Симоновски.

Претходно Симоновски, информираше дека нема голема материјална штета, ниту повредени или жртви, но дека сериозен проблем биле нефункционалните хидранти.

– Многупати сме кажале дека хидрантската мрежа не ни е точно обележана и каде имаме доволно за полнење вода, изјави Симоновски.

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, во изјава за медиумите од местото на пожарот, рече дека станува збор за монтажни бараки стари преку 50 години, кои брзо гореле и благодарение на брзата реакција на пожарникарите се спречило ширење на пожарот и поголема материјална штета.

– Имаме мал зафат на пожарот на покривот на ресторанот „Томче Софка“. Сега бев и со сопственикот, се е во ред и нема поголема материјална штета, изјави Шилегов.

Прашан за тоа дали можеби изгореле некои документи или се планира изградба на некакви згради, Шилегов рече дека е жално што една политичка партија и во вакви тешки моменти наоѓа простор за политика.

– За мене примарно е да се провери дали имаме жртви и оштетувања. Ова е документација на Основен суд Скопје 1, не е на Град Скопје. Документацијата на Град Скопје е целосно безбедна, дигитализирана, со бек-ап дигитален. Ова не е пиши-бриши варијантата, која постоеше до 2017 година. Овде не е предвидена изградба на згради колку што јас знам. Детален урбанистички план не е донесен, земјиштето е во сопственост на Република Северна Македонија, изјави Шилегов.

Тој најави дека просторот, штом ќе заврши гаснењето на пожарот, ќе биде уреден за спорт, во рамки на Градскиот парк.

Пожарот беше пријавен денеска околу 16 часот.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Хроника

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Read more

Приведени двајца лихвари од Штип

Read more

Со два воено-транспортни авиони од Бугарија ќе пристигнат посмртните останки од жртвите

Read more

Без струја утре дел од корисниците во Аеродром

Read more
 

Вести

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Читај повеќе

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Читај повеќе

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе

Индиската армијата по грешка убила цивили

Читај повеќе