Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Дрвото Персеа старо 165 години е подготвено за пресадување. Во Јапонија, кога дрвото треба да отвори место за ново градилиште или пат, не се штедат средства, ресурси и работна сила за да се изврши неговото пренесување и да се обезбеди неговиот опстанок на новата локација.

Тоа е културно прашање за Јапонија, каде што дрвјата, нивниот живот и нивната долговечност се длабоко почитувани.

Кај нас ќе го исечат за момент, без размислување и без трошка жал и грижа на совест, за неговото живеалиште да го бетонизира некое чудовиште на урбаната мафија. Па ќе се вадат дека намале машина, немале пари (а имаат за да си ги покачат платите), дека не било нивна надлежност и какви уште не лаги и глупости.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Чек дис аут

Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Бегал од часови по глума

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе