Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Компанија за погребални услуги од Јапонија го претстави својот најнов изум. Се работи за тросед кој на уморниот гостин му нуди услуга моментално да се најде во темниот мир.

Троседот наречен SOCAN на прв поглед е обичен тросед, но лесно се трансформира во ковчег.

„Продолжување да произведуваме различни јапонски погребални производи, но сега се фокусиравме на производ кој е полн со оригиналност и идеи кои никаде на друго место не се наоѓаат“, вели Нишикава Макото, извршен директор во погребалната компанија Sanwa Bussan.

Тој вели дека троседот SOCAN е одличен за оние на кои им е потребна пауза во сред работниот ден, бидејќи троседот може да создаде целосен мрак.

„Можеби е навистина пријатно да се може да се одмора во ковчег. Најпрво бевме возбудени од идејата да го имаме во нашата канцеларија, а потоа и останатите вработени почнаа да одат на дремка во ковчегот кога се чувствуваа поспани“, додава Макото.

Луѓето кои го пробале троседот-ковчег велат дека се чувствувале како да медитираат и дека им се подобрила концентрацијата.

„Троседот кој сега го гледате е прототип. Претпоставувам дека, според тоа како стојат работите во моментов, ќе се продава за околу 200 до 300 илјади јени“, вели тој. Тоа во евра е некаде од 1.600 до 2.400.

Remote video URL
Тагови
реклама

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Чек дис аут

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Read more

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Read more

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Read more

Италијанец пешачел 450 километри по кавга со сопругата

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе