НБА 2022/2023

Јокиќ повторно го среди Феникс, Дурент и соиграчите немаа решение за трипл-дабл машината

Кошаркарите на Денвер Нагетс ноќеска на свој терен го победија Феникс Санс со 118:102 и со тоа поведоа со 3-2 во четвртфиналето од плеј-оф серијата, а уште еднаш фантастичен беше српскиот центар Никола Јокиќ.

По претходниот натпревар на кој постигна 53 поени, сега постигна 29 со 13 скока и 12 асистенции и со фантастичен трипл-дабл му донесе победа на својот тим.

Јокиќ беше на една асистенција до трипл-дабл на крајот од третата четвртина, а со оглед на тоа што Санс во тој момент беа многу далеку од Нагетс, најдобриот центар во лигата дури и не одигра многу до крајот на натпреварот.

URL

Одличен беше и Брус Браунс со 25 поени и 5 скока, Џамал ​​Мареј додаде 19 поени, 6 асистенции и 5 скока, а Мајкл Портер Џуниор. постигна 19 поени со 8 скока.

Кај Санс, Девин Букер постигна 28 поени, 6 скока и 4 асистенции, Кевин Дурент имаше 26 поени и 11 скока, но без повредениот Крис Пол беше невозможно да се победи.

Remote video URL

Сега серијата се сели во Феникс за шестиот натпревар в петок во 4 часот утрината (ноќта четврток кон поеток).

Денвер таму ќе може да ги закаже дуелите од финалето на Западот, додека Феникс ќе мора да победи за да остане во игра бидејќи сега резултатот е 3-2 за тимот од Колорадо.

Во другиот натпревар игран нешто порано ноќеска Бостон Селтикс со 103:115 загуби дома од Филаделфија 76ерс, по што сега со оваа победа тимот од Пенсилванија води со 3-2 во партии.

Домашниот играч Џејсон Тејтум со дабл-дабл учинок од 36 поени и 10 скокови беше најдобар на паркетот, но Фили ги имаше расположените Жоел Ембиид и Тајрис Макси кои постигнаа по 33 односно 30 поени, додавајќи и по 7 скока и по 3 асистенции.

Remote video URL
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе