Кафуле во Германија вака одржува дистанца меѓу гостите

Европските земји почнаа полека да ги ублажуваат рестриктивните мерки. Една од нив е и Германија, која важи за една од земјите кои екстремно добро се справија со пандемијата.

Во Германија досега се регистрирани 175.699 позитивни случаи и 8.001 смртен случај како последица од COVID-19. Активни се уште 15.098 случаи. На 6 мај Ангела Меркел изјави дека е постигната целта на намалување на ширењето на вирусот и дека земјата ќе влезе во втора фаза на справување со епидемијата. На истиот ден федералната влада објави олабавување на повеќе рестриктивни мери и им даде можност на кафулињата да започнат со работа, под одредени рестрикции.

Едно кафуле во Шверин се потруди да ги следи здравствените препораки, гостите ги служи надвор на маси оддалечени 1,5 метар едни од други. Но, сопственикот на кафулето смисли уште една мерка за дистанца, се разбора само на денот на отворањето на кафулето, пишува Bored Panda.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Чек дис аут

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Она кога очајнички се обидуваш да останеш присебен

Read more

Куче-робот носи овци на пасиште

Read more

Видео коешто докажува дека мачките се бестрашни

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе