Како без лекови да се ослободите од утринската главоболка?

Утринските главоболки може да се појават од различни причини, а трикови како ладни облоги, консумирање мала доза на кофеин или вежбање јога и општо релаксирање можат да ви помогнат да се ослободите од болката.

Истражување од 2022 година покажа дека секој шести човек ширум светот ќе доживее некаква форма на главоболка во текот на денот. Постојат различни видови на главоболки, а тие се движат од пецкање кое трае само неколку моменти до тешки мигрени.

Утринските главоболки се вообичаени и може да се појават поради различни причини, од кои многу не се сериозни. Често не е за што да се грижите, само резултат на дехидратација.

Најчесто, тие можат да се отстранат со секаков вид апчиња против болки, а доколку сакате да се ослободите по природен пат, обидете се со некои од следниве совети:

Ладна облога: Ставањето на ладна облога на челото може да направи чуда за мигрена. Коцките мраз завиткани во крпа, кесичка замрзнат грашок или дури и ладен туш може да ја намалат болката. Чувајте го компресот на главата 15 минути, а потоа направете 15-минутна пауза.

Топла облога: за тензични главоболки, ставете топла облога на вратот или задниот дел од главата. Ако имате синусна главоболка, нанесете топла крпа на местото што ве боли. И топол туш може да помогне.

Олеснете го притисокот: Ако премногу стегнато ви е собрана косата, носите венче или стегач, тоа може да предизвика главоболки. Овие „главоболки со надворешна компресија“ може да се предизвикаат и со носење капа, лента за глава или дури и премногу тесни очила.

Затемнете ги светлата: светлите или трепкачките светла може да предизвикаат мигрена. Ако сте склони кон нив, покријте ги прозорците со завеси за затемнување во текот на денот и обидете се да носите очила за сонце на отворено.

Избегнувајте премногу џвакање: гума за џвакање може да предизвика и главоболки. Истото важи и за другите намирници и се препорачува избегнување на крцкава и леплива храна и внимавајте да јадете мали залаци.

Внесувајте малку кофеин: Мали количества кофеин често може да ги ублажат главоболките, па дури и да го подобрат ефектот на лекови против болки без рецепт. Сепак, премногу кофеин може да го наруши сонот и да предизвика различни видови на главоболки. Умереноста е клучна.

Вежбајте јога: Без разлика дали станува збор за истегнување, јога, медитација или прогресивна мускулна релаксација, учењето како да се опуштите среде главоболка може да помогне при болката.

Тагови
реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

Здравје

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Read more

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Read more

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Read more

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе