Како би можеле да изгледаат седиштата во авионите по завршувањето на пандемијата?

Пандемијата ги промени нашите животи. Многу индустрии настојуваат да пронајдат решение за „новиот нормален живот“ откако ќе заврши оваа криза. Една од нив е и авионската индустрија која бара креативни решенија за новиот изглед во внатрешноста на авионите.

Италијанска компанија понуди решенија кои би требало да го спречат ширењето на вирусот.

My Modern Met пишува дека авиоиндустријата е една од најпогодените поради корона-кризата и досега бележи огромни загуби. Авионскиот сообраќај е намален за 95 проценти.

Додека другите чекаат олеснување на мерките и отворање на границите, италијанската компанија Avio Interiors која се занимава со уредување на внатрешноста на авионите понуди неколку идеи за новата поставеност на седиштата откако ќе заврши пандемијата.

Нивниот прв концепт се нарекува Janus и предвидува да има по 3 седишта од секоја страна, но средното седиште да биде свртено во спротивна насока и да биде оградено од сите страни со пластичен материјал. Овој концепт е добар, но ќе предизвикува дополнителни трошоци бидејќи ќе треба да се направи промена на седиштата.

Тие понудија и концепт под назив Glasssafe за кој нема потреба да се прави промена на седиштата, туку само нивно надоградување. Значи, предложуваат да се постават стакла помеѓу седиштата.

На прв поглед ова решение се чини како евтино и идеално, но авиокомпаниите ќе имаат проблеми бидејќи тогаш ќе треба да се посвети повеќе време на чистење и дезинфекција во авионот.

Засега нема официјални најави кога ќе се нормализира одвивањето на авиосообраќајот.

реклама

Живот

Каде има најскапо, а каде најевтино капучино во светот?

Read more

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите нарциси

Read more

Магазин

Идеја за десерт: Мафини со ореви и банана

Читај повеќе

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Читај повеќе
  • filter

Каде има најскапо, а каде најевтино капучино во светот?

Читај повеќе
  • filter

12 интересни факти за Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што има во внатрешноста на најстариот телефон во светот?

Читај повеќе

По учеството во Мис БумБум никој не сака да ја вработи како докторка

Читај повеќе

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Читај повеќе

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Читај повеќе

Кога мачка ќе направи селфи

Читај повеќе