Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Отстранувањето на тврдокорните дамки од облеката може да биде напорно, особено ако не може да најдете средство доволно ефикасно за да го направи тоа брзо и лесно.

Како најчесто може да ги исчистите дамките од пот на белата облека?

Одговорот се наоѓа на Facebook страницата на британската „кралица на хигиената“ Софи Хинчлиф. Според нејзина обожавателка, тајната комбинација за лесно отстранување на жолтите дамки се средство за миење садови (бидејќи ефикасно ги отстранува маснотиите) измешано со сода бикарбона и хидроген пероксид.

„Во сад измешајте сјај и хидроген пероксид, во размер 1:2. Нанесете ја смесата на жолтите дамки, а потоа посипете со сода бикарбона. Ако сакате, веднаш може да додадете сода на смесата и така со трите состојки да направите сопствено средство за чистење со кое ќе ги третирате ваквите дамки. Потоа, местата каде е нанесено средството нежно исчистете го со четка за чистење или со четка за миење заби. Оставете така да постои еден час, а потоа исперете“, советува таа.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Живот

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Read more

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Read more

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Read more

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Read more
 

Магазин

Кои намирници се најлоши за здравјето на срцето?

Читај повеќе

Дали ќе ја решите загатката што Илон Маск ја поставува на интервјуата за работа?

Читај повеќе

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе