облека

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Ако сакате да носите облека на која има детали, веројатно знаете дека треба внимателно да ги комбинирате за да не претераат и да создадат несакан ефект.
Read more

Истражување покажа која боја на облека нѐ прави најпривлечни за другите

Моќта на бојата на облеката што ја носиме е докажана со истражување кое откри дека не само што сме најпривлечни за другите, туку и изгледаме најпаметни и најсамоуверени во облека со одредена боја.
Read more
play_arrow

Трик за враќање на големината на облека смалена со перење

Кој работи, тој и греши. А, кога се работи за домашна работа, има простор за грешки. Особено за оние што се јавуваат како резултат на перењето алишта.
Read more

Каде завршува користената и донирана облека од Европа?

Европската Унија тројно го зголеми извозот на користена облека од почетокот на векот, што дополнително го влоши проблемот со акумулацијата на отпадот во земјите во развој, предупреди денеска Европската агенција з
Read more

Како гардеробата што ја имате во плакарот влијае на климата?

Ако се грижиме за намалување на нашето индивидуално влијание врз животната средина, еден од најдобрите начини е да ги промениме нашите модни навики, а подолу ви даваме предлози како можете да го направите тоа.
Read more
play_arrow

Што значат квадрат, круг и правоаголник на етикетата од облеката?

За многумина симболите кои се наоѓаат на етикетите од облеката воглавно се неразбирливи, па често се случува да не се водат според нив при купувањето.
Read more

Нова студија открива: Човекот пред 300.000 години почнал да облекува крзно

Пред 300 илјади години, на просторот на денешна Германија, луѓето ловеле мечки поради месото и коските, но и поради крзното кое им помагало да се загреат во ладните денови.
Read more

Тоалетна хартија - евтино решение за лошиот мирис во плакарот

Сигурно ви се случило чистата облека која сте ја ставиле во плакарот по само неколку дена да го загуби својот мирис и да почне непријатно да мириса.
Read more

Четири работи кои веројатно не ги перете доволно често

Постои облека која веројатно ја переме премногу често, како на пример фармерките. Од друга страна, постојат и парчиња облека кои поретко ги ставаме во машината за перење.
Read more
play_arrow

Како правилно се става облека на закачалка?

Закачувањето облека на закачалка може да претставува вистинска ноќна мора бидејќи не секое парче облека има широк околувратник низ кој можете да ја протнете закачалката без да ја тегнете облеката.
Read more
play_arrow

Корисен начин за диплење облека при патување

Нема кому не му е мака кога треба облеката да ја пакува в куфер кога се подготвува за на пат. Ах, кога би знаеле некој едноставен начин... епа најдовме!
Read more

Четири совети како облеката да не мириса на влага и мувла

Постојат многу начини за сушење облека во затворен простор за време на ладниот период. Но, често се појавува еден проблем, а тоа е кога облеката мириса на мувла и влага.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more