Како да го поттикнете интелектуалниот развој на вашето дете?

Првите пет години од животот на детето се исклучително важни за неговиот развој како личност, па затоа родителите треба навистина да обрнат внимание во овој период на нивните мали наследници.

Научниците тврдат дека оваа фаза од детскиот живот претставува темел за нивното понатамошно здравје, благосостојба, но и за личноста во која ќе прераснат. Но, како родителите можат да го поттикнат детето да се развива?

Универзитетот од Јорк спроведе истражување во која беше покажана важноста на зборовите кои детето ги слуша додека расте. Според резултатите од истражувањето, честата комуникација со детето ќе ја развие нивната невербална способност, особено при разбирање на броеви, мудрост на расудување и обликување на свеста.

Во истражувањето учествуваа 107 деца, а од нив беше побарано да им раскажат на истражувачите што им се случило во изминатите три дена.

На крајот на истражувањето се покажа дека е многу важна врската помеѓу когнитивните способности на децата и квалитетот на комуникацијата на возрасните со нив, што е базирано на разликите во лексиката и бројот на зборовите кои родителите ги употребуваат.

„Постои корелација помеѓу бројот на зборови кои детето ги слуша додека е бебе и неговата вербална интелигенција“, истакна Лајз Елиод, еден од научниците кои работеа на истражувањето.

Да сумираме, доколку како родител сакате да им помогнете на вашите деца да го развијат нивниот интелект и да го поттикнете нивниот развој, тогаш обидете се да разговарате што почесто со нив.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Околу 100 нови позитивни на COVID-19, се очекува состанок на Комисијата за заразни болести

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Живот

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Read more

На Меланија не ѝ е дојдено до смеење

Read more

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Read more

Магазин

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе
  • play_arrow

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

На Меланија не ѝ е дојдено до смеење

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна масажа со месарски ножеви - дали би ја пробале?

Читај повеќе
  • filter

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Читај повеќе

Идеја за појадок: Мафини со сирење и сушени домати

Читај повеќе

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Читај повеќе
  • play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Читај повеќе